Odbudowę rodzimej gospodarki czas zacząć!
Dekada rządów PO w Białymstoku zdegradowała rodzimą przedsiębiorczość. Zainstalowano na dużą skalę obce sieci, które przejęły handel detaliczny w mieście. Skutek? Śladowa wartość podatku dochodowego wpływająca do kasy miasta (rocznie około 16 mln złotych!), wzrost cen żywności i artykułów przemysłowych. Strukturalne bezrobocie i emigracja zarobkowa o nienotowanej dotąd skali.
Czas z tym skończyć!
Liczymy, że wybory samorządowe w 2018 roku zakończą rządy grup interesów i otworzą nowy rozdział w gospodarczym rozwoju Białegostoku i regionu. Liczymy, że do samorządu trafią mądrzy i wartościowi ludzie rozumiejący znaczenie rodzimej przedsiębiorczości i polskiego kapitału dla przyszłości RP.
Odbudowa polskiego kapitału wymaga długofalowej złożonej polityki samorządu oraz władzy państwowej. Wymaga szeregu działań na poziomie lokalnym oraz w sferze ustawowych regulacji. Wierzymy w możliwość zmiany i już dziś chcemy upowszechniać rozwiązania służące odbudowie gospodarczej Białegostoku i Podlasia.
Regionalny portal handlowo-informacyjny
Zrzeszenie przedsiębiorców z województwa podlaskiego z udziałem samorządu województwa oraz samorządów miejskich i gminnych. Portal ogólnie biorąc handlowo-promocyjno-informacyjny scalałby i integrował regionalny handel i produkcję. Obecnie polski handel, np. w Białymstoku jest skrajnie rozproszony (brak polskich centrów handlowych zdolnych do realnej konkurencji z obcymi sieciami). Centra w rodzaju Madro czy spychana na margines Kawaleryjska nie dają szansy na rozwój handlu i wzmocnienie firm produkcyjnych niebędących dostawcami do sieci. Mniejsi lokalni producenci są w praktyce wyeliminowani z głównego nurtu rynku dystrybucyjnego jaki kontrolują obecnie działający w Białymstoku Niemcy, Portugalczycy i Francuzi.
Dzięki konsolidacji, zgrupowaniu tysięcy ofert, członkowie zrzeszenia uzyskaliby możliwość prezentacji oferowanych towarów i usług w jednym miejscu (portal) w skoordynowany sposób. Portal oprócz prezentacji produktowej oferowałby moduł ogłoszeniowy i dział informacyjny (publikacje treści informacyjnych i marketingowych z różnych dziedzin).
Utworzenie portalu będzie pierwszym krokiem w długiej i żmudnej drodze odbudowy lokalnej gospodarki. W dobie szybko rozwijającej się komunikacji elektronicznej i stałym wzroście sprzedaży przez internet portal byłby pierwszym ważnym oknem na region i świat, szczególnie dla lokalnych producentów. Scalenie ofert dziesiątek tysięcy firm w jednym miejscu byłoby pierwszym krokiem w ograniczaniu hegemonii obcego kapitału. A praktycznym owocem inicjatywy wzrost wpływów podatkowych, wzrost eksportu i rozwój poważnych stabilnych miejsc pracy.
Portal trzyjęzyczny: polski, rosyjski, angielski. Przykładowa organizacja i finansowanie np. w formie zrzeszenia członków-udziałowców osób fizycznych i prawnych. Udziałowcami przedsięwzięcia powinny być gminy dofinansowujące projekt w ramach wspierania aktywizacji gospodarczej i promowania podmiotów zwłaszcza produkcyjnych funkcjonujących na ich terenie.