W związku z nieuwzględnieniem powództwa członków spółdzielni Słoneczny Stok o uchylenie uchwał walnego zgromadzenia odbytego w 2008 r., wnieśliśmy kasację do Sądu Najwyższego.


W naszej ocenie, orzeczenie białostockiego sądu jest sprzeczne z fundamentalną zasadą równości członków, równych praw w głosowaniach i prawem do swobodnego obradowania.

Walne zebranie w 2008 roku z nieznanych przyczyn przeprowadzono daleko poza terenem SM Słoneczny Stok w sali na 415 miejsc. Co ciekawe zarząd spółdzielni wcześniej organizował zebrania przedstawicieli na osiedlach i korzystał ze znacznie większych sal. Na przykład na osiedlu Leśna Dolina do dyspozycji jest sala na 1440 miejsc siedzących. Jednak w 2008 roku wynajęto małą salę daleko od osiedli w innej części miasta. Wskutek tych okoliczności członkowie SM Słoneczny Stok, którzy licznie przybyli na wyznaczone miejsce zebrania na ul. Ciepłej (ponad 1000 osób), nie byli w stanie nawet wejść salę obrad (415 miejsc) ani oczywiście obradować.

W naszej ocenie sytuacja ta była ewidentnym naruszeniem podstawowych praw członków. Jednak białostocki sąd, odmiennie od oczekiwań społecznych, nie uznał by naruszono prawa spółdzielców. Stanowisko sądu w wyroku sprowadza się do stwierdzenia, że zebranie przeprowadzono należycie i nie doszło do złamania prawa do głosowania i nie ograniczono członkom udziału w zgromadzeniu.

Taka interpretacja w naszym przekonaniu jest rażąco sprzeczna z fundamentalnymi prawami przysługującymi członkom spółdzielni, sprzeczna z zasadami spółdzielczości i wartościami państwa demokratycznego. To arbitralne orzeczenie bez wątpienia narusza zasady współżycia społecznego, gdyż nie można uznać za szkodliwe, czy godzące w interes spółdzielni prawo do wolnych wyborów.

Z tego względu w imię poszanowania zasady praworządności i wartości demokratycznych, konieczne było wniesienie kasacji od wyroku białostockiego sądu.

Co ciekawe białostocki sąd również w innej sprawie kwestionował ustawowe prawo obywateli do uzyskania na własność piwnic przy przeniesieniu własności lokali. Dopiero złożenie kasacji przez Henryka Nowaka, pozwoliło zmienić to stanowisko.

Nie wiemy czy Sąd Najwyższy uwzględni prawo zwykłych spółdzielców do demokratycznych wyborów, ale ze względu na dobro społeczności SM Słoneczny Stok i konieczność dążenia do poszanowania praworządności kasacja jest zasadna.

 

 

Fotografia z zebrania (klik, aby powiększyć):

wybory

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.