Wpis do księgi wieczystej jest fundamentalnym dokumentem potwierdzającym prawo własności nieruchomości.

Wpis do księgi wieczystej dokonywany jest przez sąd wydział ksiąg wieczystych, na podstawie okazanych własciwych dokumentów. Takim dokumentem może być umowa przeniesienia własności lub umowa kupna-sprzedaży potwierdzona notarialnie. Notariusz jest więc tylko urzędowym świadkiem, że równe w prawie strony zawarły ze sobą umowę o przeniesienie własności i sprawdza czy w umowie nie znalazły się elementy sprzeczne z obowiązującym prawem.

Strony mogą więc wpisać do takiej umowy, różne dodatkowe wzajemne zobowiązania i jeśli nie są one sprzeczne z prawem zostaną przez notariusza potwierdzone i stają się wiążące dla obu stron. Ewentualna później zmiana tak zawartej umowy wymaga zgody obu stron i zawarcia nowej umowy przed notariuszem lub orzeczenia sądu, jeśli istnieją wystarczające powody, by sąd takie orzeczenie wydał.

Dlatego spółdzielca podpisujący umowę przeniesienia własności mieszkania winien pamiętać, że:
- jest taką samą stroną umowy jak zarząd spóldzielni i ma te same prawa,
- może samodzielnie przygotować projekt umowy i nie wyrazić zgody na projekt umowy przygotowany przez zarząd spółdzielni,
- może wskazać swojego notariusza, przed którym chce podpisać umowę,
- może żądać usunięcia z projektu umowy przygotowanego przez zarząd wszystkich elementów i spormułowań, które nie dotyczą przeniesienia własności, np. zobowiązań dotyczących zarządzania nieruchomością.

Najlepiej ten problem zilustrują dwa przykłady dotyczące tego samego miasta i chyba tej samej spółdzielni. W pierwszym przypadku spółdzielca nie tylko dopilnował by treść umowy dotyczyła tylko przeniesienia własności, ale też zawarł umowę przed notariuszem wręcz z innego miasta. Dlatego przypadek ten określiłem jako przykład właściwie sporządzonego aktu (proszę kliknąć na tekst wyróżniony, by otworzyć tekst umowy).

Drugi przypadek określiłem jako przykład niewłaściwie sporządzonego aktu, chociaż pod względem prawnym jest on prawidłowy i w rezultacie obowiązujący. Niewłaściwie sporządzony jest on ze względów społecznych i intencji ustawodawcy. Otwierając tekst tej umowy łatwo zuważyć, że zaznaczone paragrafy 3, 4 i 6 nie dotyczą przeniesienia własności i są bądź niepotrzebne, bądż szkodliwe z punktu widzenia spółdzielcy. Wpisanie do umowy kwestii rozwiązanych dzisiaj różnymi przepisami, spowoduje, że jeśli te przepisy zmienią się na korzyść spółdzielcy to i tak będzie obowiązywać umowa. Czy warto więc się tak wiązać?

Inny jeszcze bardziej drastyczny przykład niewłaściwie sporządzonego aktu zawiera aż 6 zbędnych lub szkodliwych paragrafów (par.7 oraz od par.10.2 do par.14). Ponadto, to co jest potrzebne zostało zapisane w tak "rozdmuchany" sposób, że objętość umowy jest dwa razy większa od cytowanej powyżej właściwie sformułowanej umowy. Ma to oczywiście znaczenie gdy płacimy za kolejne kopie umowy. Proszę sprawdzić, ale kopia strony takiej umowy kosztuje kilkadziesiąt razy więcej, niż kserograficzna odbitka.

Dla lepszego wyrobienia własnej opinii dobrze jest wydrukować cytowane tu trzy przykłady umów i dokładnie je przeanalizować.
Zdobytej wiedzy nie wolno zachować dla siebie, koniecznie należy podzielić się nią z innymi z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami.

- wniosek o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność

- wniosek o przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność

- wniosek do sądu o przeniesienie własności lokalu
(składany w sytuacji odmowy przeniesienia własności lub nie przenoszenia własności przez zarząd spółdzielni)


- wniosek do sądu o wydanie orzeczenia o podziale spółdzielni


autor / źródło:

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, listy proszę kierować na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (na anonimy nie odpowiadam)

Tomasz Wójcik
Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.