Mieszkańcy SM Budowlani w Białymstoku domagają się zmiany zasad rozliczania kosztów ogrzewania.
Do sądu trafiło powództwo o ustalenie nieważności uchwały dotyczącej regulaminu rozliczeń kosztów c.o. Z pomocą mieszkańcom spółdzielni przyszedł Podlaski Zamiejscowy Wydział Prokuratury Krajowej, której prokurator wstąpił do toczącego się postępowania.
To ważny przełomowy moment w traktowaniu mieszkańców spółdzielni. Dotąd lokalna Prokuratura Okręgowa w Białymstoku konsekwentnie odmawiała wstępowania do spraw cywilnych i reprezentowania pokrzywdzonych, choć była cały czas do tego zobowiązana ustawą o prokuraturze i art. 7 kpc. Oczywiście umarzano też wszystkie postępowania karne z zawiadomień pokrzywdzonych członków białostockich i regionalnych spółdzielni.
Dokonujące się zmiany napawają optymizmem, choć jednocześnie należy zauważyć, że są one bardziej efektem aktywności Prokuratora Generalnego i nowych struktur w postaci wydziałów zamiejscowych Prokuratury Krajowej, a nie oddolnej inicjatywy lokalnej prokuratury.
Przypomnijmy jakże wymowny art. 7 kpc:
Prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego prokurator może wytaczać powództwa tylko w wypadkach wskazanych w ustawie.