Co zrobić, gdy spółdzielnia blokuje wniosek o przekształcenie lokatorskiego prawa we własność? Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Należy wskazać, że głównym celem noweli z czerwca 2007 r. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest wzmocnienie procesu przywłaszczeń członków dysponujących spółdzielczymi lokatorskimi prawami do lokali mieszkalnych (z wyjątkiem tych wybudowanych z udziałem środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz w domach o specjalnym przeznaczeniu, o czym stanowi art. 121 ustawy).

Zgodnie z art. 12. ust. 11. obowiązującej ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnia mieszkaniowa zawiera umowę przeniesienia własności lokalu na żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

Podsumowując, można wskazać dwa przypadki, które mogą stać się podstawą do opóźniania próby przekształcenia lokatorskiego prawa we własność przez Zarząd spółdzielni:
1) nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
2) spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

Ad. 1.

Art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami stanowi, że „przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe”.

Jeżeli otrzymamy od spółdzielni informację, że nieruchomość na którym wybudowany został budynek mieszkalny, w którym ubiegamy się o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu posiada nieuregulowany stan prawny, możemy sprawdzić tą informację udając się do Sądu Rejonowego Wydział Ksiąg Wieczystych celem ustalenia numeru księgi wieczystej przedmiotowej nieruchomości. W ten sposób będziemy mieli 100 % pewność, że owa księga wieczysta faktycznie nie istnieje.

Jeżeli istnieje, wnosimy o odpis takowej księgi wieczystej (koszt 30 zł) celem wykazania Zarządowi Spółdzielni, że Księga Wieczysta została założona i nie posiada żadnych ograniczeń stwierdzających możliwość nieuregulowanego stanu prawnego.

Ponadto w powyższym wypadku prawo własności spółdzielnia może nabyć przez zasiedzenie. Sąd w postępowaniu nieprocesowym może orzec o nabyciu własności nieruchomości na rzecz spółdzielni mieszkaniowej w dacie postanowienia o zasiedzeniu.

Ad. 2.

Spółdzielnia może też poinformować wnioskodawcę, że nie przysługuje jej prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

Należy jednakże wskazać, że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 35 przyznała spółdzielniom mieszkaniowym, które w dniu 5 grudnia 1990 r. były posiadaczem gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, gminy, osoby prawnej innej niż Skarb Państwa, gmina lub związek międzygminny lub osoby fizycznej oraz przed tym dniem wybudowały same lub wybudowali ich poprzednicy prawni budynki lub inne urządzenia trwale z gruntem związane, roszczenie przeciwko właścicielom zajętych na ten cel działek budowlanych, aby przenieśli je na własność spółdzielni za wynagrodzeniem.

W takim wypadku należy wystąpić do spółdzielni z pytaniem na piśmie, kiedy zamierza zrealizować swoje roszczenie.

Spółdzielnia nie dochowuje 3 miesięcznego terminu na zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu!

Zgodnie ze znowelizowanym art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Art. 12. 1. Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

1) spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami z zastrzeżeniem pkt 2;

2) spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal, o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków;

3) spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1.

11. Spółdzielnia mieszkaniowa zawiera umowę, o której mowa w ust. 1, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

2. (uchylony).

3. (uchylony).

4. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczysto-księgowym obciążają członka spółdzielni, na rzecz którego spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.

5. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, wynosi 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Jeżeli Spółdzielnia nie zdąży w okresie 3 miesięcy, to zastosowanie znajdzie art. Art. 491 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych: " Osoba, która na podstawie ustawy może żądać ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu, w razie bezczynności spółdzielni może wystąpić do sądu z powództwem na podstawie art. 64 Kodeksu cywilnego w związku z art. 1047 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Pozew wolny jest od opłaty sądowej, zaś koszty postępowania sądowego pokrywa spółdzielnia".

Co zrobić, gdy spółdzielnia odmawia członkowi spółdzielni udostępnienia jakichkolwiek dokumentów?

Zgodnie z Art. 81 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

1. Członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

2. Koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie.

3. Statut spółdzielni mieszkaniowej,regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni.

Unormowanie powyższe (wprowadzone przez nowelę czerwcową z 2007 r.) jest unormowaniem szczególnym wobec tego, zamieszczonego w art. 18 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity: Dz. U. 2003 r. Nr 188 poz. 1848). Nowością jest przyznane członkom spółdzielni prawo do otrzymywania m.in. faktur i umów z osobami trzecimi. Niestety pojęcie „osoby trzecie” nie zostało zdefiniowane w ustawie, stąd spory interpretacyjne. Należy jednak wskazać, że sens i treść tego unormowania, nie może być interpretowane w sprzeczności z ustawowym i statutowym przedmiotem działania spółdzielni. Z tego też powodu osobami trzecimi będą tylko te osoby, które pozostają w stosunkach gospodarczych ze spółdzielnią, a więc nie obejmie członków spółdzielni i osób, które realizują w spółdzielni określone prawa do lokali lub domów jednorodzinnych zgodnie z przedmiotem działania danej spółdzielni, oraz osób, których lokalami zarządza spółdzielnia, stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Czy najemca lokalu użytkowego może skorzystać z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczących „uwłaszczenia” wynajmowanego przez niego lokalu?

Materię powyższą reguluje Art. 39. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Art. 39 1. Na pisemne żądanie najemcy lokalu użytkowego, w tym garażu, a także najemcy pracowni wykorzystywanej przez twórcę do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, który poniósł w pełni koszty budowy tego lokalu albo ponieśli je jego poprzednicy prawni, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tą osobą umowę przeniesienia własności tego lokalu po dokonaniu przez najemcę spłaty z tytułu udziału w nieruchomości wspólnej oraz spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu.

2. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają osobę, na rzecz której spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.

3. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, wynosi 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Nowela czerwcowa z 2007 r. wyeliminowała możliwość najemcy lokalu żądania zawarcia z nim umowy o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Przepis art. 39 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w obecnym kształcie przewiduje jedynie możliwość ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Istniejące roszczenia są realizowane według przepisów nowych, co oznacza, że osoby, które zgłosiły wniosek o przekształcenie prawa w prawo własnościowe, uzyskają odrębna własność na zasadach obecnie przewidzianych w art. 12.

Nowela czerwcowa z 2007 r. zmieniła także zasady przywłaszczeń najemców.

Poniesienie nakładów na budowę w pełnym zakresie oznacza, że najemca, choćby nie był członkiem spółdzielni, poniósł koszty wkładu budowlanego danej pracowni, garażu lub lokalu o innym przeznaczeniu w rozumieniu dotychczasowych przepisów prawa spółdzielczego oraz postanowień statutu. Osobie, która poniosła takie koszty tylko częściowo, roszczenie to nie przysługuje (por. uchwała SN z dnia 27 maja 1992 r., III CZP 83/92 , OSNCP 1993 nr 3, poz. 24), z zastrzeżeniem sytuacji, gdy nie wniesiona część kosztów stanowi dług najemcy wobec spółdzielni lub innego podmiotu uprawnionego.

Uprawnienie z ust. 1 art. 39 dotyczy także dzierżawcy, jeżeli spełnia pozostałe przesłanki z tego przepisu. Nie ma znaczenia, czy najem lub dzierżawa zawarte były na czas określony lub nie określony (por. wyrok SN z dnia 26 sierpnia 1992 r., I CRN 126/92 , OSNCP 1993, nr 3, poz. 46 - odpowiednio). Roszczenie, o którym mowa w tym przepisie, członek oraz najemca nie będący członkiem może zrealizować, w przypadku bezczynności spółdzielni albo odmowy realizacji stosownych wniosków, w trybie sądowym - żądania przeniesienia na niego własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, albo udziału we współwłasności wielostanowiskowego garażu bądź spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu , stosownie do art. 64 k.c. i art. 1047 k.p.c. (jeżeli spór dotyczy samego prawa przewłaszczenia lub przekształcenia); w innym wypadku znajdzie zastosowanie art. 49 ustawy.

Sąd Rejonowy w Opolu Wydział Ksiąg Wieczystych w porozumieniu z notariuszami „informuje”, że przy sporządzaniu aktów notarialnych dotyczących przekształceń własnościowych lokali należy stosować opłaty za wpis zarówno wg art. 42 ust. 1 i ust. 2 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, tj. łącznie 300 zł!

Pomijając kwestie procedury wydawania interpretacji przez Sad, należy wskazać, że na podstawie art. 80. Ustawy o kosztach sądowych ust. 1. należy wskazać, że sąd z urzędu zwraca stronie różnicę między opłatą pobraną od strony a opłatą należną.
Ponadto ust. 2 stanowi, że opłatę zwraca sąd, który ją pobrał, a w przypadku gdy opłatę pobierał notariusz - sąd, który rozpoznawał wniosek.

Powołując się na powyższą regulację, radzimy wnieść do właściwego sądu wniosek o wydanie postanowienia w przedmiocie zwrotu nadpłaty 100 zł opłaty sądowej. Jeżeli postanowienie było by odmowne, należy wnieść zażalenie na postanowienie sądu I instancji do sądu II instancji na podstawie 394 pkt 9 Kodeksu postępowania cywilnego

Art. 394. § 1. Zażalenie do sądu drugiej instancji przysługuje na postanowienia sądu pierwszej instancji kończące postępowanie w sprawie, a ponadto na postanowienia sądu pierwszej instancji i zarządzenia przewodniczącego, których przedmiotem jest:
1)zwrot pozwu, odmowa odrzucenia pozwu, przekazanie sprawy sądowi równorzędnemu lub niższemu albo podjęcie postępowania w innym trybie,
2)odmowa zwolnienia od kosztów sądowych lub cofnięcie takiego zwolnienia oraz odmowa ustanowienia adwokata lub radcy prawnego lub ich odwołanie;
3)oddalenie opozycji przeciwko wstąpieniu interwenienta ubocznego oraz niedopuszczenie interwenienta do udziału w sprawie wskutek uwzględnienia opozycji;
4)rygor natychmiastowej wykonalności;
41)wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia do czasu rozstrzygnięcia skargi o wznowienie postępowania;
5)skazanie świadka, biegłego, strony i osoby trzeciej na grzywnę, zarządzenie przymusowego sprowadzenia i aresztowania świadka oraz odmowa zwolnienia świadka i biegłego od grzywny i świadka od przymusowego sprowadzenia;
6)zawieszenie postępowania i odmowa podjęcia zawieszonego postępowania;
7)odmowa uzasadnienia orzeczenia oraz jego doręczenia;
8)sprostowanie lub wykładnia orzeczenia albo ich odmowa;
9)określenie zasad ponoszenia przez strony kosztów procesu, wymiar opłaty, zwrot opłaty lub zaliczki, obciążenie kosztami sądowymi, jeżeli strona nie składa środka zaskarżenia co do istoty sprawy, koszty przyznane w nakazie zapłaty oraz wynagrodzenie biegłego,
10)oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego;
101)zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem;
11)odrzucenie zażalenia;
12)odrzucenie skargi na orzeczenie referendarza sądowego.
§ 2. Termin do wniesienia zażalenia jest tygodniowy i liczy się od doręczenia postanowienia, a gdy strona nie zażądała w terminie przepisanym doręczenia postanowieniazapadłego na rozprawie - od ogłoszenia postanowienia.
§ 3. Zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia ze wskazaniem w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów.

Zarząd Spółdzielni mieszkaniowej dokonuje inwestycji termomodernizacji budynku bez porozumienia z członkami spółdzielni, co zrobić?

Niestety ustawa nie reguluje w sposób szczegółowy jakie inwestycje mogą być poczynione, a jakie nie przez Zarząd Spółdzielni. O zasadach przeprowadzania termomodernizacji jest mowa w statucie spółdzielni, lub wydawanych na podstawie statutu Regulaminów termomodernizacji. W większości statutów Decyzję o przeprowadzeniu inwestycji związanej z termomodernizacją budynku podejmuje Zarząd Spółdzielni na podstawie planu gospodarczo - finansowego zatwierdzonego przez Radę Nadzorczą.

Przypominam, że w skład Rady Nadzorczej wchodzą tylko i wyłącznie członkowie spółdzielni (więc teoretycznie decyzja zarządu jest kontrolowana przez mieszkańców członków). Istnieje możliwość dochodzenia od spółdzielni (członków zarządu i rady nadzorczej) odszkodowania w pełnej wysokości za bezprawne lub niezgodne ze statutem zawinione działania lub zaniechania, skutkujące szkodą po stronie spółdzielni. (art. 58 ustawy prawo spółdzielcze). Trudno jednak tę regulację wykorzystać wprost na rzecz osób zobowiązanych do wniesienia wkładu budowlanego.

Wynajmuje mieszkanie z zasobów spółdzielni na czas nieokreślony. Nie jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Czy spółdzielnia ma prawo mi odmówić przyjęcia w poczet członków?

Materię powyższą reguluje art. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Art.3. 1.Członkiem spółdzielni może być osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
2. Członkami spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby spółdzielcze prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich. Małżonkowi członka przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.
3. Członkiem spółdzielni może być osoba prawna, jednakże takiej osobie nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
4. Wysokość wpisowego nie może przekraczać wysokości 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314).
5. Jeżeli prawo odrębnej własności lokalu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kilku osób, członkiem spółdzielni jest tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu wyboru dokonuje spółdzielnia.

O przyjmowaniu w poczet członków spółdzielnia decyduje swobodnie. Nie musi przyjąć określonej osoby, choćby ta spełniała ustawowe i statutowe przesłanki dla uzyskania członkostwa, poza przypadkami, gdy danej osobie przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków.

Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków:
- małżonka członka, jeżeli choćby jednemu z nich przysługiwało w tej spółdzielni spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego albo prawo odrębnej własności lokalu (art. 3 ust. 2 ustawy) ;
- dzieci i innych osób bliskich byłych małżonków lub jednego z nich w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie niedokonania czynności, o których mowa w art. 13 ust. 2 ustawy ( art. 15 ust. 1 ustawy);
- małżonka, dzieci i innych osób bliskich zamieszkałych razem z byłym członkiem w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie ustania członkostwa lub niedokonania czynności, o których mowa w art. 14 (art. 15 ust. 2 ustawy);
- byłego członka lub osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 lub 2 ustawy, w przypadku, gdy ustanie członkostwa w dotychczasowej spółdzielni jest następstwem jej likwidacji lub upadłości, a budynek lub udział w budynku, w którym te osoby miały lokatorskie prawo do mieszkania albo roszczenie o jego uzyskanie, został nabyty przez inną spółdzielnię mieszkaniową ( art. 16 ust. 2 ustawy);
- nabywcy ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu albo odrębnej własności lokalu, w tym spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta ( art. 17 4 ust. 2 w zw. z art. 17 1 ust. 6 i art. 19 ust. 1 i 2 , z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 ustawy);
- właściciela odrębnej własności lokalu podlegającego przepisom ustawy, w tym także nabywcy prawa odrębnej własności lokalu, spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 3 i art. 23 ust. 1 (art. 23 ust. 2);
- nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu , jeżeli odpowiada on wymaganiom statutu; dotyczy to również licytanta ( art. 17 1 ust. 6 ustawy );
- nabywcy prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, w tym licytanta ( art. 17 1 ust. 6 w zw. z art. 52 ustawy );
- spadkobiercy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej ( art. 17 1 ust. 6 w zw. z art. 52 ustawy );
- osoby uprawnionej w myśl innych postanowień statutu lub umowy, jeżeli nie jest sprzeczna ze statutem.

Należy sprawdzić jeszcze statut, ale statuty spółdzielni bardzo często pomijają tą kwestię. Jeżeli w statucie przewidziana jest taka możliwość, to w takim wypadku istnieje możliwość zwrócenia się ze stosownym powództwem do sądu.

Czy walne zgromadzenie może skutecznie kontrolować lub nadzorować zarząd?

Funkcję powyższą walne zgromadzenie realizuje poprzez rozpatrywanie sprawozdań zarządu, rady nadzorczej, sprawozdań finansowych oraz poprzez podejmowanie uchwał w tych sprawach.

Odmawiając udzielenia absolutorium poszczególnym członkom zarządu, walne zgromadzenie może odwołać ich niezależnie od tego, który organ (stosownie do postanowień statutu) wybiera członka zarządu. Należy jednak wskazać, że są to dwie różne uchwały.

Powyższe podzielił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 marca 2002 r. II CKN 989/00 stwierdzając, że „Uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni w przedmiocie udzielenia absolutorium członkom zarządu nie wywołuje skutków cywilnoprawnych. Ma ona charakter oświadczenia wiedzy opartego na uznaniu, a nie oświadczenia woli, nie jest zatem czynnością prawną. Następstwem uchwały może, ale nie musi być wywoływanie dalszych następstw, polegających m.in. na odwoływaniu członków zarządu, którym nie udzielono. Z tych względów ocena uchwały o nieudzielaniu absolutorium w aspekcie przepisu art. 58 § 2 k.c. jest niedopuszczalna. Nie jest też możliwe odwoływanie się do konstrukcji prawa podmiotowego (art. 5 k.c.)”.

Należy jednakże wskazać, że odwoływanie członków zarządu nie uprawnia walnego zgromadzenia do wyboru nowych, jeżeli kompetencja w tym zakresie należy do rady nadzorczej


autor / źródło:

http://www.naszesm.pl/?s=a&i=273
Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.