25
Pn, Wrz

Mieszkańcy spółdzielni wyjęci spod prawa. Nie mogą liczyć na pomoc prokuratury

Otrzymujemy liczne zgłoszenia od członków spółdzielni mieszkaniowych o nagminnym ignorowaniu przez prokuraturę zawiadomień dotyczących przestępczości w spółdzielczości oraz odmawiania realizacji wniosków cywilnych w sprawach o naruszenia przez prezesów prawa cywilnego.

Problem jest poważny, bo dotyka społeczności liczącej do 10 milionów obywateli egzystujących w spółdzielniach. Szczególnie dotkliwe i godzące w dobro publiczne są przestępstwa przeciwko wyborom oraz przestępstwa korupcji i niegospodarności.

By wyjaśniać przyczyny masowego dyskryminowania i wyjmowania spod prawa tej grupy społecznej zwróciliśmy się do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o informacje czy ewentualnie istnieje porozumienie między prokuraturą a organizacjami prezesów w zakresie niepodejmowania i nieprowadzenia spraw dotyczących przestępczości w spółdzielczości mieszkaniowej. W odpowiedzi prokuratura oświadczyła, że nie ma oficjalnego porozumienia z organizacjami prezesów.

Z kolei na pytanie o wydawanie wytycznych podległym prokuraturom w zakresie sposobu załatwiania spółdzielczych zawiadomień, prokuratura odmówiła odpowiedzi twierdząc, że nie jest to informacja publiczna.

Odmówiono też odpowiedzi czy skierowano akt oskarżenia lub czy toczy się jeszcze postępowanie w sprawie ujawnionych przez media wydarzeń w gdańskiej spółdzielni LWSM Morena oraz czy ewentualnie prokuratura postawiła zarzuty ws. fałszowania wyborów i przestępstw oszustwa na szkodę zrzeszonych. Link do reportażu: https://grupa-onet.pulsevideo.eu/2211491.1300047118

Ponadto Prokurator Generalny - twierdząc że dane nie są informacją publiczną - nie chce przedstawić oficjalnego stanowiska czy ludność egzystująca w spółdzielniach mieszkaniowych posiada, zgodnie z Konstytucją RP, prawa równe z innymi grupami społecznymi i czy jest objęta ustawową ochroną przed przestępstwami przeciwko wyborom i czy w przypadku spółdzielni podlegają penalizacji czyny zdefiniowane w rozdziale XXXI kodeksu karnego.

Prokurator Generalny odmówił także odpowiedzi na pytanie czy ma w planach działania ustawodawcze w zakresie objęcia wyborów ustawową ochroną oraz w jaki sposób pokrzywdzeni mogą zwracać się do prokuratury po pomoc. Czy w opinii Prokuratora Generalnego zrzeszeni w spółdzielni mogą kierować wnioski do prokuratur okręgowych na podstawie art. 2 i 3 ustawy o prokuraturze oraz art.7 kpc.

Prokurator Generalny uniknął też odpowiedzi czy będzie wznowione postępowanie w sprawie fałszowania wyborów w spółdzielni w Gorzowie Wielkopolskim (m.in. wynajem kilkuset pełnomocników, głosowania osób nieuprawnionych, anulowanie przez prokuraturę statusu pokrzywdzonych dla członków SM; niepodjęcie działań cywilnych w związku z naruszeniem praw około 10 tysięcy zrzeszonych).

Zaprezentowane stanowisko Prokuratora Generalnego potwierdza dotychczasowe przypuszczenia i głosy pokrzywdzonych, że zrzeszeni w spółdzielniach mieszkaniowych nie mogą aktualnie korzystać z ustawowej ochrony przed przestępstwami przeciwko wyborom bo fałszowanie wyborów i kupowanie głosów pozostaje dozwolone i że prokuratury nie będą prowadzić postępowań w takich sprawach. Co więcej, jak dowodzi przykład gorzowski, prokuratury mogą nawet aktywnie blokować postępowania karne poprzez m.in. odmawianie statusu pokrzywdzonych dla członków spółdzielni poszkodowanych przestępstwami wyborczymi.

 

 

Pin It

Komentarze obsługiwane przez CComment

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.