Otrzymujemy liczne zgłoszenia od członków spółdzielni mieszkaniowych o nagminnym ignorowaniu przez prokuraturę zawiadomień dotyczących przestępczości w spółdzielczości oraz odmawiania realizacji wniosków cywilnych w sprawach o naruszenia przez prezesów prawa cywilnego.
Problem jest poważny, bo dotyka społeczności liczącej do 10 milionów obywateli egzystujących w spółdzielniach. Szczególnie dotkliwe i godzące w dobro publiczne są przestępstwa przeciwko wyborom oraz przestępstwa korupcji i niegospodarności.
By wyjaśniać przyczyny masowego dyskryminowania i wyjmowania spod prawa tej grupy społecznej zwróciliśmy się do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o informacje czy ewentualnie istnieje porozumienie między prokuraturą a organizacjami prezesów w zakresie niepodejmowania i nieprowadzenia spraw dotyczących przestępczości w spółdzielczości mieszkaniowej. W odpowiedzi prokuratura oświadczyła, że nie ma oficjalnego porozumienia z organizacjami prezesów.
Z kolei na pytanie o wydawanie wytycznych podległym prokuraturom w zakresie sposobu załatwiania spółdzielczych zawiadomień, prokuratura odmówiła odpowiedzi twierdząc, że nie jest to informacja publiczna.
Odmówiono też odpowiedzi czy skierowano akt oskarżenia lub czy toczy się jeszcze postępowanie w sprawie ujawnionych przez media wydarzeń w gdańskiej spółdzielni LWSM Morena oraz czy ewentualnie prokuratura postawiła zarzuty ws. fałszowania wyborów i przestępstw oszustwa na szkodę zrzeszonych. Link do reportażu: https://grupa-onet.pulsevideo.eu/2211491.1300047118
Ponadto Prokurator Generalny - twierdząc że dane nie są informacją publiczną - nie chce przedstawić oficjalnego stanowiska czy ludność egzystująca w spółdzielniach mieszkaniowych posiada, zgodnie z Konstytucją RP, prawa równe z innymi grupami społecznymi i czy jest objęta ustawową ochroną przed przestępstwami przeciwko wyborom i czy w przypadku spółdzielni podlegają penalizacji czyny zdefiniowane w rozdziale XXXI kodeksu karnego.
Prokurator Generalny odmówił także odpowiedzi na pytanie czy ma w planach działania ustawodawcze w zakresie objęcia wyborów ustawową ochroną oraz w jaki sposób pokrzywdzeni mogą zwracać się do prokuratury po pomoc. Czy w opinii Prokuratora Generalnego zrzeszeni w spółdzielni mogą kierować wnioski do prokuratur okręgowych na podstawie art. 2 i 3 ustawy o prokuraturze oraz art.7 kpc.
Prokurator Generalny uniknął też odpowiedzi czy będzie wznowione postępowanie w sprawie fałszowania wyborów w spółdzielni w Gorzowie Wielkopolskim (m.in. wynajem kilkuset pełnomocników, głosowania osób nieuprawnionych, anulowanie przez prokuraturę statusu pokrzywdzonych dla członków SM; niepodjęcie działań cywilnych w związku z naruszeniem praw około 10 tysięcy zrzeszonych).
Zaprezentowane stanowisko Prokuratora Generalnego potwierdza dotychczasowe przypuszczenia i głosy pokrzywdzonych, że zrzeszeni w spółdzielniach mieszkaniowych nie mogą aktualnie korzystać z ustawowej ochrony przed przestępstwami przeciwko wyborom bo fałszowanie wyborów i kupowanie głosów pozostaje dozwolone i że prokuratury nie będą prowadzić postępowań w takich sprawach. Co więcej, jak dowodzi przykład gorzowski, prokuratury mogą nawet aktywnie blokować postępowania karne poprzez m.in. odmawianie statusu pokrzywdzonych dla członków spółdzielni poszkodowanych przestępstwami wyborczymi.