Po raz kolejny możemy poznać prawdziwą twarz SLD i zobaczyć jak groźne dla milionów Polaków są działania tej postkomunistycznej partii.
Tym razem SLD zaatakowało najuboższych. Zaskarżyło do TK zapisy ustępu 2i 2(1) artykułu 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Partii Leszka Millera nie podoba się nakaz ustanawiania odrębnej własności oraz obowiązek wypłaty wartości rynkowej lokalu. Działanie SLD zagraża najbiedniejszym mieszkańcom spółdzielni, którzy nie zdołali uzyskać własności zajmowanych lokali.
Poniżej brzmienie zaskarżonej części artykułu 11.
Art. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:
ust. 2. W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia, z zastrzeżeniem art. 15, ogłasza nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu, zgodnie z postanowieniami statutu, przetarg na ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, zawiadamiając o przetargu w sposób określony w statucie oraz przez publikację ogłoszenia w prasie lokalnej. Pierwszeństwo w nabyciu lokalu mają członkowie, którzy nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i zgłoszą gotowość zawarcia umowy o ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności tego lokalu. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, pierwszeństwo ma najdłużej oczekujący. Warunkiem przeniesienia odrębnej własności lokalu na takiego członka jest wpłata wartości rynkowej lokalu.
ust. 2(1). W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.
Dowiedz się więcej o akcji SLD>>
SLD najzacieklej walczy z reformą spółdzielczości. Wielokrotnie inicjowało skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Każdy z nas powinien o tym pamiętać podczas wyborów.