05
Pn, Cze

Apel o zachowanie polskich sił podwodnych

Polskie Lobby Przemysłowe zwróciło do Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera ds. bezpieczeństwa  o wsparcie w sprawie pozyskania co najmniej dwóch używanych okrętów podwodnych w ramach rozwiązania pomostowego.

Pismo zostało skierowane także do szefa MON, przewodniczących sejmowej i senackiej  komisji, a także szefa SG WP i dowódców RSZ.

PLL zwraca  uwagę, że po wycofaniu z użytkowania dwóch ostatnich okrętów klasy Kobben,  Polska posiada zaledwie jeden wysłużony, niemal 36-letni poradzecki okręt podwodny – ORP „Orzeł”, który znajduje się u kresu swojego okresu docelowej eksploatacji. Najbardziej niepokoi to, że jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte jakiekolwiek działania w tym zakresie, to bezpowrotnie utracimy załogi okrętów podwodnych, a tego odrobić się już nie da. Stan taki powoduje, że nasz kraj po raz pierwszy, w niemal 90-letniej, nieprzerwanej nawet przez II wojnę światową, historii polskich okrętów podwodnych stoi w obliczu ich utraty.

Jak czytamy w piśmie skierowanym także do redakcji portalu, „z niewiadomych przyczyn każda kolejna próba uruchomienia rozwiązania pomostowego dla polskich sił podwodnych przed planowanym rozpoczęciem Programu ORKA, napotyka na chroniczny, potężny opór. Ten stan rzeczy trwa już ponad dwa dziesięciolecia i rządzący nie rozumieją jego przyszłych konsekwencji na wypadek wojny”.

PLP podkreśla, że w obecnych uwarunkowaniach środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego, w przypadku wystąpienia kryzysu lub wojny, na północnym kierunku obrony, przynajmniej przez pierwsze tygodnie Polska będzie zdana jedynie na własne siły. Nie należy zapominać, że siły Rosji już obecnie są w stanie całkowicie powstrzymać żeglugę na Bałtyku, a rosyjska flota jest zdolna zablokować wejście na Bałtyk z kierunku Morza Północnego, co wyraźnie zostało zademonstrowane w czasie jej ćwiczeń w ostatnich latach.

Wobec narastającego globalnego kryzysu energetycznego, bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz niezależność dostaw surowców energetycznych zależne będą od zdolności zabezpieczenia ich importu drogą morską, czy to poprzez ochronę gazowców i tankowców zmierzających do polskich portów, czy też poprzez dozór sieci gazociągów przebiegających przez Morze Północne i Morze Bałtyckie, a zaopatrujących Rzeczpospolitą Polską. Własne, polskie siły podwodne są jednym z najskuteczniejszych instrumentów realizacji powyższych zadań.

W ocenie PLP, niesłuszne są poglądy, iż akwen Morza Bałtyckiego o średniej głębokości około 50 metrów nie nadaje się do działań operacyjnych okrętów podwodnych. Twierdzą to  dyletanci nie mający o  sprawach sił podwodnych  zielonego pojęcia i wypowiadając się na ich temat wyrządzają im największą szkodę. Faktycznie specyfika Bałtyku stwarza duże możliwości użycia sił podwodnych.

W przypadku utraty okrętów podwodnych Polska straci zdolności do:

  • zwalczania okrętów podwodnych nieprzyjaciela w wariancie najbardziej efektywnym;

  • ochrony przed zagrożeniem podwodnym morskich szlaków komunikacyjnych kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego naszego kraju;

  • skrytego, trwałego stwarzania zagrożenia dla żeglugi przeciwnika zarówno na bliskich i odległych akwenach;

  • przełamywania nawet odległej blokady morskiej;

  • wsparcia działania sił specjalnych;

  • prowadzenia dalekiego rozpoznania i wskazywania celów;

  • skrytego minowania obszarów morskich o znaczeniu strategicznym;

  • uczestniczenia w licznych sojuszniczych ćwiczeniach i operacjach sił podwodnych;

  • skutecznego i kompleksowego szkolenia w zakresie zwalczania sił podwodnych.

 PLP docenia  podjęty wysiłek w celu odbudowy  Marynarki Wojennej RP poprzez uruchomienie Programu „Miecznik”, który potraktować należy priorytetowo. Tym niemniej  „w imię zachowania w Polskich Siłach Zbrojnych tak bezcennej formacji jaką są siły podwodne, zwracamy się z prośbą do Pana Premiera o zainteresowanie się przedmiotowym problemem” – apeluje PLP w piśmie podpisanym przez prof. dr hab. Pawła  Sorokę,  koordynatora PLP 

Foto: st. chor. sztab. Piotr Leoniak (3 FO)


Udostępnił: prof. dr hab. Paweł Soroka

 

Pin It

Komentarze obsługiwane przez CComment

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.