5 czerwca 2014 r. w białostockiej spółdzielni Słoneczny Stok liczącej ponad 13 tysięcy członków odbyło się walne zgromadzenie i wybory rady nadzorczej na kadencję 2014-2017.

Tylko 255 członków spośród ponad 13 tysięcy uprawnionych uczestniczyło w walnym zgromadzeniu SM Słoneczny Stok

Zebranie tradycyjnie już organizowane jest w innej części miasta, w dniu roboczym (czwartek, godz. 17.00) w sali na około 500 miejsc (aula Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej). Mimo że uprawnionych do głosowania jest ponad 13tysięcy członków, w tym właściciele lokali, to spółdzielnia nie dzieli walnego na części ani nie organizuje zebrań na terenie osiedli (jak wcześniej, gdy były jeszcze zebrania przedstawicieli).

System okazuje się skuteczny dla zarządu bo zwykli członkowie praktycznie przestali brać udział w zgromadzeniu po wydarzeniach w 2008 kiedy na salę liczącą 415 miejsc usiłowało wejść ponad 1000 osób, a warunki obradowania zagrażały życiu i zdrowiu osób starszych.

Zdjęcie z walnego zgromadzenia SM Słoneczny Stok
w 2008 roku w sali na 415 miejsc na ul. Ciepłej


Sprawozdawczo-wyborcze walne zgromadzenie 2014 zdominowali pracownicy SM (spółdzielnia zatrudnia ponad 90), ich rodziny i osoby pozostające w związku ze Słonecznym Stokiem, np. z tytułu świadczenia usług.  Zwykli członkowie przybyli w liczbie do 20 osób.

Tradycyjnie głosowania nad absolutorium dla zarządu były jawne. Prezes siedzący za stołem prezydialnym obserwował podwładnych jak oddają głosy. Na 255 odebranych mandatów (255 uprawnionych do głosowań) za udzieleniem absolutorium, np. dla pierwszego prezesa głosowało 218 osób, przeciw było tylko 2. Podobnie bez problemu przeszła uchwała o udzieleniu zarządowi zgody na zaciągnięcie kredytów do kwoty 30 mln zł. Wybór rady nadzorczej też był formalnością. Pracownicy i osoby zależne od zarządu sprawnie zgłosiły i w ekspresowym tempie wybrały przygotowanych kandydatów.

Biorąc pod uwagę zasady konstytucyjne niedopuszczalne jest dyskryminowanie uprawnionych do głosowania poprzez organizację jednoczęściowego walnego zgromadzenia. Wszyscy członkowie są równi i mają równe prawo głosu. Dodatkową ochronę mają właściciele lokali (współwłaściciele lokali w majątku spółdzielni) – tyle teoria.

W praktyce zasady konstytucyjne nie mają zastosowania w Białymstoku. Lokalna prokuratura stoi na stanowisku, że organizacja zebrania dla ponad 13 tysięcy uprawnionych w sali na 500-600 miejsc nie ogranicza uprawnień i nie dyskryminuje członków.

Nie akceptujemy białostockiego pojmowania prawa i problem ten został zasygnalizowany w projekcie reformy spółdzielczości. Postulujemy by walne zgromadzenie zastąpić wyborami powszechnymi w formule samorządowej – głosowania tajne i bezpośrednie na kartach nad uchwałami i wyborem rady nadzorczej.

Przewodniczący rady Białasz (przemawia), prezes Cywoniuk po prawej



















Zobacz informacje o postulowanym zakresie reformy spółdzielczości >>

 

 



{module Termometr Dotacji [1141]}

 

 

 

 

 

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.