Odważmy się realizować nasze marzenia o wyższym standardzie życia i godnej pracy tu – w Białymstoku i na Podlasiu. Bo tu jest nasz dom.
Wybrane zagadnienia programu społeczno-gospodarczego dla Białegostoku
1. Zniesienie wieczystego użytkowania dla przedsiębiorców i zabudowy garażowej uchwałą Rady Miejskiej (umożliwienie wykupu z bonifikatą analogiczną jak dla zabudowy mieszkaniowej).
2. Samorządowe wsparcie dla odbudowy polskiego kapitału w Białymstoku: m.in. zrzeszanie przedsiębiorców w grupy, poręczenia kredytowe, partycypacja miasta w inwestycjach ze środków pozyskanych z UE.
3. Przygotowanie terenów inwestycyjnych dla rodzimego kapitału pod zabudowę produkcyjną, handlowo-usługową.
4. Modernizowanie i zapobieganie niszczeniu i marginalizacji funkcjonujących jeszcze obiektów handlowych (np. CH Park).
5. Budowa nowych obiektów na poziomie poszczególnych osiedli mieszkaniowych z przeznaczeniem na handel i usługi (współpraca ze spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami).
6. Budowa centrum hurtowo-detalicznego na Kawaleryjskiej i uwłaszczenie najemców. Centrum będzie kanałem dystrybucji dla firm z Białegostoku i Podlasia.
7. Utworzenie internetowego portalu handlowo-informacyjnego dla integracji i promocji polskich firm.
8. Utworzenie rosyjskojęzycznego tytułu prasowego do promocji towarów i usług na Białorusi.
9. Kreowanie nowych lokalnych marek i promowanie istniejących.
10. Zbudowanie sieci tablic reklamy billboardowej – do promocji polskich firm produkcyjnych, handlowych, usługowych z Białegostoku i Podlasia oraz do prowadzenia kampanii społecznych.
11. Dopuszczenie na białostocki rynek mniejszych rodzimych producentów oraz rolników z województwa oferujących art. rolno-spożywcze (współpraca za zarządem województwa).
12. Likwidacja Straży Miejskiej (oszczędność ok. 10 mln zł rocznie).
13. Obniżka opłat za lokale komunalne.
14. Powierzenie zarządzania mieszkaniami komunalnymi prywatnym zarządcom (redukcja kosztów budżetowych aparatu urzędniczego).
15. Darmowa komunikacja miejska (środki na finansowanie pozyskane m.in. z likwidacji Straży Miejskiej, nieponoszenia kosztów biletowania, windykowania BKM itd., redukcji kosztów ZMK).
16. Zablokowanie planów sprzedaży spółek miejskich – m.in. Wodociągi Białostockie, bazar Kawaleryjska.
17. Ograniczenie dalszego zadłużenia miasta – priorytetem inwestycje w rozwiązania gospodarcze zwiększające przychody podatkowe i zatrudnienie w Białymstoku, hamujące emigrację zarobkową.
18. Wspieranie mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych w racjonalizacji kosztów zarządzania. Miejski Rzecznik Konsumenta będzie udzielał pomocy prawnej spółdzielcom znajdującym się w sporach z zarządami (m.in. przeciwdziałanie niezasadnym eksmisjom, rozliczenia kosztów ogrzewania itd.).
19. Niekoncentrowanie „trudnych” lokatorów w jednym miejscu. Rozwiązanie problemu Barszczańskiej (m.in. spadek cen nieruchomości, ucieczka firm z sąsiedztwa uciążliwych mieszkańców).
20. Bezpłatne parkowanie dla mieszkańców ulic przylegających bezpośrednio do strefy płatnego parkowania.
21. Sekundniki na skrzyżowaniach.
22. Kompleksowy audyt działalności ustępującej administracji (kontrola wydatków inwestycyjnych, ocena zasadności i celowości wydawania środków publicznych).
23. Przegląd sporów miasta Białystok z mieszkańcami (w szczególności sprawy przymusowych wywłaszczeń). Wygaszenie konfliktów i naprawienie ewentualnych szkód w przypadku stwierdzenia winy administracji.