Sejm RPSzanowni Państwo!

W budynkach należących do spółdzielni mieszka obecnie około 10 mln Polaków, czyli mniej więcej tylu ilu mieszkańców ma Republika Czeska, albo Republika Węgierska.


Porównanie to pokazuje, iż spółdzielczość mieszkaniowa w Polsce jest przypadkiem szczególnym, którego nie można lekceważyć. Po upadku PRL-u państwo polskie zaczęło ewoluować w kierunku nowoczesnej demokracji, dzięki czemu dzisiaj możemy wybierać w sposób cywilizowany swoich przedstawicieli do samorządu oraz parlamentu. Niestety w przypadku wielu spółdzielni mieszkaniowych czas zatrzymał się w poprzedniej epoce. Podczas wyborów władz spółdzielczych często zdarzają się nadużycia powodujące, iż nie wszyscy członkowie mogą uczestniczyć w wyborach władz.

Nadużycia polegają głównie na tym, że walne zgromadzenia organizowane są w miejscach znacznie oddalonych od głównych zasobów mieszkaniowych spółdzielni, co utrudnia dotarcie na obrady osobom nie posiadającym środków transportu. Wybory przeprowadzane są w dniu roboczym, co dodatkowo uniemożliwia udział osobom pracującym zawodowo. Ponadto porządek obrad jest często tak skonstruowany, że walne zgromadzenie trwa nawet do wczesnych godzin rannych następnego dnia. Powoduje to, że znaczna część członków nie może uczestniczyć w wyborach władz spółdzielni. W wyniku powyższych praktyk o losach wielotysięcznych spółdzielni mieszkaniowych decyduje garstka osób, najczęściej zatrudnionych w spółdzielni oraz czerpiących korzyści z gospodarowania jej zasobami.

Dlatego zwracam się do Państwa o poparcie inicjatywy, której celem jest demokratyzacja wyborów władz spółdzielni mieszkaniowych, tak aby odbywały się na wzór wyborów powszechnych, czyli w pobliżu miejsca zamieszkania, w dniu wolnym od pracy oraz przy udziale niezależnej komisji wyborczej wyłonionej z komitetów zgłoszonych przez członków spółdzielni. Dysponując Państwa poparciem można by dokonać potrzebnych zmian jeszcze w tej kadencji parlamentarnej.

W załącznikach znajduje się treść proponowanych zmian w prawie oraz petycja, którą proszę wydrukować i wypełnić oraz jeśli to możliwe, poprosić znajomych o poparcie inicjatywy. Podpisane petycje proszę odesłać na adres mojego biura poselskiego:

Biuro Poselskie Jacka Żalka
ul. Malmeda 10
15-440 Białystok

lub zeskanować i przesłać mailem zwrotnym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łącząc wyrazy szacunku
Jacek Żalek
Poseł na Sejm RP

 

Zobacz szczegóły projektu

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.