Internauta Chadpostólico opublikował bardzo ciekawe informacje o kulisach powstania dokumentu Nostra Aetate przyjętego na Soborze Watykańskim II.
Gregory Baum - żyd homseksualista, który na zawsze zmienił teologię katolicką
Kim był Baum? Urodzony w Berlinie w 1923 roku, z matką żydówką i ojcem protestantem, przeszedł na katolicyzm po II wojnie światowej, wstąpił do Zakonu Świętego Augustyna i został wyświęcony na księdza.
Podczas Soboru Watykańskiego II został mianowany peritus (ekspertem teologicznym) i współpracował przy redagowaniu dokumentu Nostra Aetate, dokumentu, który zdefiniował na nowo relację Kościoła z religiami niechrześcijańskimi, w szczególności z judaizmem.
Z biegiem lat Baum stał się jednym z najbardziej otwartych krytyków nauczania moralnego Kościoła i zaczął coraz bardziej dystansować się od doktryny katolickiej.
Odrzucił doktrynę dotyczącą aktów homoseksualnych, bronił tezy, że relacje między osobami tej samej płci mogą być moralnie dobre, i popierał uznanie tak zwanego „małżeństwa” homoseksualnego.
Wzywał również do ponownego rozpatrzenia zakazu antykoncepcji ustanowionego w Humanae Vitae, bronił większego dostępu rozwodników, którzy ponownie się ożenili, do sakramentów i wyraził poparcie dla święceń kobiet.
Po złożeniu wniosku o laicyzację uzyskał dyspensę od swoich obowiązków, został zlaicyzowany w 1974 roku i później ożenił się z Shirley Flynn, również byłą zakonnicą katolicką.
W swojej autobiografii przyznał, że od młodości odczuwał pociąg do mężczyzn i opisał, że po opuszczeniu kapłaństwa utrzymywał związek z byłym księdzem. Ponadto stał się otwartym orędownikiem akceptacji relacji homoseksualnych i tak zwanego „małżeństwa” między osobami tej samej płci.
Gregory Baum zmarł 18 października 2017 roku w wieku 94 lat w Montrealu w Kanadzie.
Do końca życia kontynuował pisanie i obronę postaw teologicznych i moralnych, które rozwijał w ciągu dekad po Soborze Watykańskim II, w tym swoich stanowisk w sprawie homoseksualizmu, dialogu międzyreligijnego, sprawiedliwości społecznej i reformy Kościoła. Krótko przed śmiercią opublikował swoją autobiografię, Olej się nie wyczerpał: historia mojej drogi teologicznej (The Oil Has Not Run Dry: The Story of My Theological Pathway).
Dziś idee, które Gregory Baum promował w ostatnich dekadach swojego życia, nadal są bronione przez licznych duchownych Kościoła, którzy podzielają jego podejście teologiczne.
Źródło: https://x.com/chadpostolico/status/2080621421697314858
Narażamy się obcym służbom specjalnym i grupom interesów kontrolującym III RP, patrząc na ręce władzy i podejmując interwencje w ważnych sprawach społecznych. Mamy świadomość, że wykonywanie obywatelskiego i prawnego obowiązku niesie poważne ryzyko dla nas i naszych rodzin. Dlatego licząc się z potencjalnym atakiem, zwłaszcza ze strony służb, z ostrożności oświadczamy, że dbamy o zdrowie i nikt z nas nie zamierza popełnić samobójstwa, zginąć w wypadku ani nagle umrzeć.
Osobiście płacę wysoką cenę za występowanie w obronie atakowanych oskarżeniami o mowę nienawiści, podejmowanie interwencji i kontrolowanie działalności władzy oraz prokuratury. Jeśli możesz, wesprzyj mnie drobną kwotą: https://zrzutka.pl/gx2axn
Jesteś sędzią, prokuratorem, policjantem? Posiadasz wiedzę o nieprawidłowościach, wykorzystywaniu organów państwa do antypolskiej działalności, zwłaszcza ingerencji obcych służb specjalnych w pracę policji, prokuratury i sądu? Zawiadom nas o tym. Masz obowiązki polskie wynikające z ustaw oraz ślubowania.