11
So, Lip

Jak sprawdzić historię samochodu, czyli jak nie wpakować się w przekręcony licznik?

Prawie jak nowy, babcia jeździła nim tylko do sklepu i kościoła, ma mało przejechane, można lać i jeździć. Nikt, tak jak handlarze samochodów nie ma wypracowanych podobnych tekstów. Teraz łatwo można zweryfikować przekręcony licznik!

Zakup samochodu wiążę się z przyjemnymi emocjami, zasiadamy do swojego pierwszego auta bądź wymieniamy na młodszy model. Szybko jednak zostajemy sprowadzeni na ziemię! Zakup samochodu na rynku wtórnym nie jest prosty, bo zarówno właściciele komisów jak i osoby prywatne chcą zarobić jak najwięcej, a wszystkie usterki są skutecznie przypudrowane. Z pomocą przychodzi usługa Historia Pojazdu. I to powinien być obowiązkowy punkt sprawdzenia każdego auta przed zakupem. Jak to zrobić?

Sprzedawca, jeśli zależy mu na sprzedaży, bez względu na to czy jest to osoba prywatna czy przedsiębiorca, jeśli nie ma nic na 'sumieniu', udostępni Ci podstawowe dane dotyczące auta. By sprawdzić pojazd w Historii Pojazdu, wystarczy wejść na rządową stronę o tej nazwie i podać:

  • nr rejestracyjny,

  • nr VIN,

  • datę pierwszej rejestracji.

Za usługą Historia Pojazdu stoi Ministerstwo Cyfryzacji. W krótką chwilę nie tylko sprawdzisz informacje dotyczące samochodu, ale możesz je również wydrukować. To dobre rozwiązanie, gdy zamierzasz sprzedać auto! Takim sposobem zwiększasz swoją wiarygodność. Dokument ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zostać wykorzystany przed sądem w przypadku sporu pomiędzy kupującym a sprzedawcą, jeśli nieprawidłowości wyszły po czasie.

Z usługi Historia Pojazdu skorzystać może każdy. W bazie są dane zarówno o pojazdach kupionych i zarejestrowanych w Polsce, jak i sprowadzonych z zagranicy. Z zewnętrznego rejestru można pobrać informacje o samochodach między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz niektórych państw europejskich, przykładem z Belgii, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Holandii.

Korzystając z Historii Pojazdu sprawdzisz:

  • dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa),

  • daty badań technicznych (również informację o tym, czy pojazd posiada aktualne badania techniczne),

  • stan licznika w dniu badania technicznego (dane te są gromadzone od 2014 roku, czyli przed tym okresem nie sprawdzisz stanu licznika, jeśli auto ma więcej niż 5 lat),

  • czy posiada OC,

  • liczbę właścicieli oraz województwa, w jakich było zarejestrowane,

  • czy samochód był firmowy, czy należał do osoby prywatnej,

  • czy oznaczony jest jako kradziony.

W przypadku samochodów zarejestrowanych za granicą, baza korzysta z zewnętrznych systemów, a z nich dodatkowo otrzymasz inne cenne informacje, jak na przykład czy samochód nie służył jako taksówka, czy miał wypadek, czy stwierdzony przekręcony licznik. Czerwony wykrzyknik potwierdza informację. Aby sprawdzić historię auta z zagranicy, trzeba mieć Profil Zaufany. W ciągu godziny można sprawdzić 20 samochodów z zagranicznych systemów.

Sprawdzenie samochodu w bazie jest szybkie i proste, i przede wszystkim nic nie kosztuje. A może być pomocne przy podejmowaniu decyzji.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież