Portfel zamknięty w telefonie jest nie tylko wygodny, ale i wychodzi na korzyść. Coraz więcej Polaków korzysta z płatności BLIK-iem i płatności zbliżenowych telefonem. Czym się różnią?
Na koniec 2017 roku, jak informował Polski Standard Płatności, BLIK miał już 6 mln użytkowników. A w trzecim kwartale obecnego roku odnotowano kolejne wzrosty transakcji we wszystkich kanałach płatności. Ponad 24,3 mln transakcji w tym okresie, to trzy razy więcej niż w tym samym kwartale ubiegłego roku. BLIK daje szerokie możliwości działania, płacenie za zakupy w tradycyjnych sklepach, internetowych, jest możliwość wypłaty gotówki z bankomatu, przelewu na telefon i wiele innych opcji.
Aby zacząć płacić BLIK-iem, należy sprawdzić, czy nasz bank współpracuje z systemem mobilnym PSP (Polski Standard Płatności). Obecnie 13 banków umożliwia płatność BLIK-iem. Listę partnerów znajdziesz na stronie PSP. Jeśli bank, w którym posiadasz ROR udostępnia płatność BLIK-iem, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy ściągnąć aplikację banku na telefon. A jeśli ją już masz, ale nie widzisz płatności BLIK-iem, należy ją zaktualizować. I już możesz zacząć płacić w ten sposób. Przy najbliższych zakupach, przed rozpoczęciem transakcji, należy poinformować sprzedawcę o płatności BLIK-iem. W aplikacji wygeneruj kod, wpisz go na terminalu, tak jak PIN, zatwierdź zielonym przyciskiem. Następnie transakcję zatwierdź PIN-em w aplikacji i gotowe. Przy niższych kwotach banki często nie wymagają zatwierdzania PIN-em transakcji w aplikacji. Podobnie zapłacisz za zakupy w internecie. Wszystko oparte jest na BLIK-u, czyli krótkim kodzie. Tak samo pobierzesz gotówkę z bankomatu czy wpłacisz oszczędności we wpłatomacie.
BLIK oferuje wiele możliwości, m. in. innowacyjnym rozwiązaniem są przelewy na telefon czy wystawienie czeku- dzięki tym opcjom bardzo szybko przelejesz gotówkę odbiorcy, również w weekend i święta. Nie musisz przy tym znać numeru konta odbiorcy.
Innym rodzajem płatności telefonem jest NFC. Działa on na takich samych zasadach, co karta zbliżeniowa, z tą różnicą, że do terminala przykładasz telefon. Ten rodzaj płatności jest równie wygodny co BLIK. Aby zacząć płacić zbliżeniowo telefonem, tak jak w przypadku płatnosci BLIK-iem, trzeba sprawdzić czy nasz bank daje taką możliwość. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy telefon posiada NFC (obecnie większość nowych smartfonów wyposażonych jest w ten moduł). Jeśli obydwie odpowiedzi są na tak, ściągasz aplikację Google Pay bądź aplikację banku. W przypadku aplikacji Google Pay musisz sprawdzić, czy bank jest jednym z partnerów. Do aplikacji dodasz karty debetowe, kredytowe różnych, współpracujących banków. Jedna z nich ustawiona jest jako domyślna, ale w każdej chwili możesz ją zmienić. Informację o bankach współpracujących z aplikacją oraz kartach, które dołączysz, znajdziesz na stronie Google Pay. Niektóre banki umożliwiają korzystanie z karty nim dotrze fizycznie do właściciela, bo wystarczy uruchomić dla niej płatności zbliżeniowe.
Jak płacić zbliżeniowo telefonem? Podobnie jak kartą płatniczą. Zazwyczaj konieczne jest odblokowanie telefonu. Przykładasz go do terminala, a transakcje powyżej 50 zł zatwierdzasz PIN-em, czyli tak samo jak przy płatnościach kartą. Korzystając z Google Pay, zbliżeniowo zapłacisz wszędzie, gdzie akceptowana jest płatność zbliżeniowa kartami, również w licznych aplikacjach i na wielu portalach internetowych. Ponadto, płacąc NFC z Google Pay masz dostęp do szeregu ofert specjalnych, rabatów i promocji.
Co jest wygodniejsze: BLIK czy NFC? Każda z tych metod ma swoje zalety i tak naprawdę od indywidualnych potrzeb zależy, która sprawdzi się lepiej. Jedna i druga opcja uwalnia od noszenia portfela.