O czym należy pamiętać, by proces zatrudniania był zgodny z prawem?

Decydując się na korzystanie z pomocy obywateli Ukrainy przy pracach sezonowych, musimy pamiętać, że możemy takie osoby zatrudniać, tylko w określonych sektorach gospodarki – rolnictwie, sadownictwie, turystyce lub ogrodnictwie.

Procedura jest stosunkowo prosta i nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów, w postaci np. zaświadczenia, że w danej miejscowości nie ma ludzi trwale pozbawionych zatrudnienia itp. Pozwolenie na pracę sezonową wydawane jest na okres 9 miesięcy i odnosi się wyłącznie do wykonywania czynności w wyżej wymienionych gałęziach gospodarki.

To, co pojmowane jest, jako działalność sezonowa ujęte jest w klasyfikacji PKD. Zezwolenie na pracę sezonową obliguje obywatela Ukrainy do wykonywania każdego zajęcia, które mieści się w tym zakresie. Wynagrodzenie pracownika z Ukrainy nie może być jednak niższe, od tego, jakie otrzymują inne osoby, zatrudnione na tym samym stanowisku. Wniosek o wydanie stosownego zezwolenia na pracę wiąże się z wniesieniem opłaty w wysokości 30 pln. Tego typu dokument należy złożyć w Urzędzie Pracy, a decyzję w tej sprawie podejmuje starosta.

 

Reklama: Styl boho

 

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.