Banki niechętnie podchodzą do sprzedaży auta w kredycie. Zawsze oznacza to jedne: dodatkowe problemy i formalności. A doradcy często nie wiedzą co poradzić klientowi, bo banki nie mają wypracowanych procedur.

Kupując auto w kredycie, szczególnie z długim okresem spłaty, jest duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później będziemy chcieli sprzedać samochód. Powody są różne i wyjść też jest kilka. Co można zrobić?

Najszybszym sposobem jest spłata kredytu i sprzedaż auta. Zyskujesz na kosztach, bo bank musi odliczyć koszty za okres, o który została skrócona umowa i sprzedajesz auto bez większego trudu. Problemem najczęściej jest jednak brak gotówki. Opcją pozostaje zaciągnięcie kredytu gotówkowego, spłata kredytu i uwolnienie auta od zabezpieczeń. Niestety kredyty gotówkowe są droższe od samochodowych i to rozwiązanie nie zawsze się opłaca.

Kolejnym sposobem na sprzedaż auta w kredycie jest przeniesienie zabezpieczenia na inny pojazd. Wiąże się to z dodatkowymi formalnościami, ale jeśli dysponujesz innym pojazdem, którego wartość jest wyższa niż pozostała do spłaty kwota, bank raczej nie będzie robił problemu i zgodzi się na takie rozwiązanie.

Znacznie bardziej skomplikowaną procedurą jest przeniesienie kredytu na kupującego. Zainteresowany zakupem musi przejść przez tradycyjną procedurę otrzymania kredytu. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o przejęcie kredytu. Niestety droga jaką trzeba przejść często zniechęca kupujących. Rynek jest na tyle nasycony, że można kupić samochód bez większych problemów, czyli bez przejmowania kredytu.

Procedura sprzedaży samochodu w kredycie zależy od rodzaju zabezpieczenia. Banki stosują zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu. Najbardziej skomplikowana procedura czeka przy zastawie rejestrowym.

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.