Foto: mieszkanicznik.org.pl

Rok 2024 zapisał się rekordowymi, wzrostami cen czynszów i początkiem burzliwej dyskusji na temat regulacji europejskich na rynku najmu krótkoterminowego.

Czy te dwa tematy będą wiodące w roku 2025? Tego jeszcze nie wiemy ale jako Stowarzyszenie, Właścicieli Nieruchomości na Wynajem, bardzo uważnie śledzimy i mocno angażujemy się w dyskusję na temat najmu krótkoterminowego, w których czynny udział bierze nasz Ekspert Jacek Kusiak - Prezes Honorowy, Członek Zarządu i Współzałożyciel Stowarzyszenia Mieszkanicznik

Rok 2024 przyniósł nowe trendy na rynku najmu i zmiany w strukturze nieruchomości" – wyjaśnia ekspert.

„Obserwujemy rosnącą popularność najmu instytucjonalnego, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo zarówno dla wynajmujących, jak i najemców. Równocześnie rozwój mieszkań typu 'micro-living' odpowiada na potrzeby osób szukających funkcjonalnych, kompaktowych przestrzeni w centrach miast” – tłumaczy ekspert.

„Nowe regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego wpłynęły na rynek w miastach turystycznych, co przyczyniło się do większej profesjonalizacji tej branży. Wzrost cen czynszów, szczególnie w dużych miastach, spowodował większe zainteresowanie najmem długoterminowym, jako bardziej przewidywalną formą wynajmu” – dodaje.

„Dodatkowo wzrost popularności nieruchomości energooszczędnych i certyfikowanych jako ekologiczne pokazuje, że inwestorzy i deweloperzy coraz częściej stawiają na odnawialne źródła energii i inteligentne rozwiązania. Wprowadzenie programów wsparcia dla młodych kupujących pierwsze mieszkanie, takich jak gwarancje kredytowe, także miało wpływ na zmiany w preferencjach klientów” – podsumowuje ekspert.

Dodaje też: “rok 2025 będzie z pewnością wyzwaniem dla rynku najmu nie tylko ze względu na niedobór mieszkań w centrach dużych miast, rosnące koszty utrzymania nieruchomości, ale też potrzebę dostosowania oferty do zmieniających się potrzeb najemców i konieczność równoważenia interesów właścicieli i najemców.”

Ponadto, jak nadmienia w wypowiedzi Jacek Kusiak, na 2025 r, “przewiduje się wzrost cen o 5-7% lub stabilizacja cen nieruchomości, rozwój nowych inwestycji dedykowanych pod wynajem (PRS), wzrost znaczenia technologii w procesie najmu (automatyzacja level up), dalszy rozwój zielonego budownictwa. Nieruchomości pasywne, domy modułowe i ekologiczne rozwiązania będą kluczowymi elementami nowych inwestycji, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów energii. Na popularności zyska też wynajem długoterminowy dzięki stabilnym przychodom dla właścicieli, natomiast na sektor biurowy będzie nadal pływał model pracy hybrydowej, a firmy będą poszukiwać bardziej elastycznych i nowoczesnych przestrzeni.

NAJEM KRÓTKOTERMINOWY - Ekspert Stowarzyszenia porusza w swojej wypowiedzi istotną kwestię.

“Duży wpływ na rynek, będą miały również, idące z Europy, regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego. Szczególnie w kontekście ograniczeń takich jak konieczność uzyskania zgody spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie takiej działalności a w niektórych przypadkach urzędów gmin czy Miast. Prowadzącym krótki najem nie ułatwi też pracy, konieczność rejestrowania się w dedykowanych rejestrach” Nasz ekspert podkreśla, że Stowarzyszenie poważnie traktuje tę sytuację i czynnie bierze udział w pracach dotyczących przepisów regulujących najem krótkoterminowy, dlatego przy Stowarzyszeniu powołana została grupa robocza, biorąca czynny udział w pracach, które będą miały wpływ na zmiany legislacyjne. O postępach, ustaleniach będziemy informować w miarę rozwoju prac. Oświadczył Jacek Kusiak Prezes Honorowy, Członek Zarządu i Współzałożyciel Stowarzyszenia Mieszkanicznik

Ekspert Mieszkanicznika rekomenduje konkretne działania dla wszystkich uczestników rynku najmu.

„Dla najemców kluczowe jest wcześniejsze planowanie poszukiwań mieszkania, aby znaleźć ofertę dopasowaną do potrzeb i uniknąć presji czasowej. Właścicielom polecam inwestycje w modernizację oraz poprawę efektywności energetycznej swoich nieruchomości, co nie tylko zwiększy ich wartość, ale również przyciągnie bardziej świadomych najemców” – wskazuje ekspert.

„Deweloperzy powinni rozważyć rozwój projektów dedykowanych pod wynajem instytucjonalny, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem i odpowiada na potrzeby stabilności rynku. Natomiast władze powinny skoncentrować się na stabilizacji prawnej oraz wprowadzeniu programów wspierających dostępność mieszkań, co jest niezbędne dla zrównoważonego rozwoju sektora” – podsumowuje.

O STOWARZYSZENIU MIESZKANICZNIK
Stowarzyszenie działa na rynku od 2012 roku, realizując misję cywilizowania polskiego rynku najmu. Obecnie naszym działaniem obejmujemy większość gałęzi rynku nieruchomości, a relacje win-win stanowią dla nas największą wartość. Mamy społeczność liczącą ponad 22 000 osób, ponad 100 000 nieruchomości w zarządzaniu 23 oddziały na terenie Polski, i 3 za granicą, w których zorganizowaliśmy dotychczas ponad 3500 szkoleń. Potrzebujesz komentarza do sytuacji na rynku nieruchomości szczególnie - najmu napisz do do nas. Nasi Eksperci w dziedzinie najmu, deweloperki, inwestowania w wynajem czy flipowania, chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem.

 

Źródło: mieszkanicznik.org.pl

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.