Inwestycje w instrumenty pochodne bazujące na surowcach i metalach szlachetnych są coraz popularniejsze. Przykładem mogą być ETF na złoto czy srebro. Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym drugim wariantem i spróbujemy podsumować najważniejsze informacje o tego typu inwestycjach.

Czym jest ETF na srebro?

Co dokładnie rozumiemy przez ETF na srebro? To instrumenty pochodne notowane na giełdzie, które jednak nie stanowią odrębnego bytu, a raczej wierną kalkę rynku srebra. ETF na srebro zatem w możliwie jak najlepszy sposób stara się odzwierciedlić faktyczną sytuację srebra i pozwala osiągać zyski ze wzrostu jego wartości, bez potrzeby nabywania surowca bezpośrednio.

Fundusze notowane na giełdzie stanowią coraz większą część ogółu inwestycji i choć wariant oparty na światowych indeksach giełdowych cieszy się największą popularnością, to jednak fundusze surowcowe, takie jak ETF srebro rosną pod względem popularności.

Dla kogo ETF na srebro?

Jaki inwestor powinien zainteresować się koncepcją inwestycji w fundusze notowane na giełdzie oparte właśnie o srebro? Przede wszystkim Ci, którzy szukają relatywnie bezpiecznej inwestycji, stanowiącej nic więcej, jak lokowanie i wzrost kapitału w długim okresie. Dlaczego jest to dobra opcja dla inwestorów akceptujących mniejsze ryzyko? Ze względu na relatywnie niższą zmienność niż przykładowe akcje.

W powszechnym rozumieniu utarło się, że surowce stanowią bardziej żywiołowe aktywo, jednak srebro pod względem zmienności zalicza się do inwestycji nieco spokojniejszych. Jest to także świetna propozycja dla inwestorów, którzy szukają dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego. Budowa skutecznej strategii opartej na ETF akcyjnych i indeksowych może być perspektywiczna, jednak metale szlachetne ze względu na swoją względną niezależność od giełd zapewniają pewny sposób na zwiększenie różnorodności instrumentów znajdujących się w naszym posiadaniu.

Korzyści wynikające z inwestycji w ETF na srebro

Istnieje wiele korzyści wynikających z inwestycji w ETF na srebro. Zacznijmy od samych ETFów. To jeden z najpopularniejszych na rynku instrumentów pochodnych, który jest niezwykle prosty w zakupie i pozwala w ramach portfela inwestycyjnego posiadać takie aktywa, które w innych warunkach byłby niemożliwe. Dlaczego? Ze względu na duże koszty. ETF to bardzo niskie koszty, które uwalniają dodatkowy potencjał do osiągania satysfakcjonujących wyników inwestycyjnych. Ale skupmy się na inwestycji w ETF na srebro.

Ostatnie lata to zdecydowany marsz w górę, jeśli chodzi o wartość srebra i to napawa wielu inwestorów optymizmem, szczególnie w tych trudnych i niepewnych czasach. Wiele mówi się o tym, że fundusze oparte na srebrze stanowią doskonałe remedium na inflację. Jest w tym dużo prawdy, dlatego też wielu inwestorów w obawie przed topnieniem oszczędności lokuje je właśnie w ETF na srebro, licząc na satysfakcjonującą - wyższą od poziomu inflacji stopę zwrotu przy jednoczesnym zachowaniu niskiej zmienności surowca. Nie ulega wątpliwości, że srebro było i jest popularne, a następne lata będą stanowiły prawdziwy rozkwit instrumentów ETF opartych właśnie na surowcach.Autor: Krzysztof Malinowski

 

 

 

 

 

 

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.