Możliwość korzystania z luksusowego samochodu bez wydawania dużej gotówki na początku, kusi przedsiębiorców, a i coraz częściej osoby prywatne. Komu opłaca się to rozwiązanie?

Najbardziej popularną formą dzierżawy pojazdów jest leasing. Dzięki niemu przedsiębiorca nie musi angażować dużych środków, by poszerzyć flotę samochodową. W ostatnich miesiącach coraz popularniejszy staje się długoterminowy wynajem. A i do firm wynajmujących samochody częściej zaczynają zaglądać osoby prywatne. Co się opłaca bardziej i jakie są zalety wynajmu długoterminowego?

Choć leasing i wynajem długoterminowy bywają utożsamiane z tym samym, to są między nimi znaczne różnice. W tym pierwszym przypadku konieczny jest wkład własny, płacone są wyższe miesięczne raty niż w tym drugim, ale za to wykup samochodu jest o wiele tańszy niż przy najmie.

Do niedawna wynajem samochodu kojarzony był głównie z wypożyczeniem go na kilka dni, np. na wakacyjny wyjazd. Długoterminowy wynajem jest alternatywą dla zakupu samochodu i leasingu. Kupując auto, musisz mieć odłożoną na ten cel gotówkę, można też zaciągnąć kredyt. Jednak zdarza się, że na wymarzony model brakuje bądź cena jest odstraszająca. Dlatego dużo osób w ostatnim czasie decyduje się na długoterminowy wynajem. W krótkim czasie można zasiąść za kierownicą luksusowego samochodu. Nie martwiąc się przy tym o koszty ubezpieczenia czy przeglądu. Bo wszystko wliczone jest w miesięczną ratę.

Umowa podpisywana jest najczęściej na okres nie krótszy niż kilka miesięcy. Wysokość miesięcznej raty zależy od wielu czynników: modelu samochodu, wyposażenia, liczby zadeklarowanych kilometrów, kosztów OC, AC i NW. Na tej podstawie wyliczana jest miesięczna rata. Najemca płaci miesięcznie określoną kwotę i nie interesuje go nic więcej poza tankowaniem. Jeśli auto się zepsuje dzwoni do firmy i ona zajmuje się jego naprawą. Na ten czas otrzymuje samochód zastępczy, dzięki czemu nie musi się martwić brakiem samochodu w razie awarii. Przed podpisaniem umowy, kierowca deklaruje, ile kilometrów będzie miesięcznie jeździł. Jeśli przekroczy ten limit, wówczas płaci dodatkowo najczęściej kilkanaście groszy za każdy kilometr poza limitem.

Zaletą wynajmu długoterminowego są niskie raty. Kierowca płaci wyłącznie za jego użytkowanie. Niestety przekłada się to później na kwotę wykupu, która po kilku latach może wynosić nawet 70% wartości pojazdu. Najczęściej wykupienie auta się nie opłaca. Inaczej sytuacja wygląda, gdy auto jest w leasingu, ale to wiąże się z wyższymi miesięcznymi ratami.

Ile kosztuje wynajem samochodu na dłużej? Jest to jak wspomniano zależne od wielu czynników. Miesięczne raty zaczynają się od kilkuset złotych. Im lepszy model i bogatsze wyposażenie, tym wyższa rata. Trzeba również pamiętać o wstępnych opłatach.

Kupować czy wynajmować? To zależy, czy lubisz często zmieniać samochody, czy co parę lat chcesz mieć nowy model? Czy też przywiązujesz się do samochodu i nastawiasz się na długie lata jazdy tym samym autem? Wynajem długoterminowy ma swoje zalety. Przede wszystkim nie musisz się niczym martwić, nawet takimi rzeczami jak wymiana i przechowywanie opon. Wszystko bierze na siebie firma wynajmująca samochody. Z drugiej jednak strony nigdy nie będziesz właścicielem, chyba że zdecydujesz się na wykup.

Oferta firm zajmujących się długoterminowym wynajmem jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie auto dopasowane do swoich potrzeb.

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.