15
Śr, Sie

Ilustracja pogldowa

Ciemny okres III RP w historii Polski skończy się, gdy dojdzie do reformy postkomunistycznej spółdzielczości, gdy ponad 10 milionów Polaków zostanie uwolnionych spod władzy grup nomenklaturowych i zyska prawo do wolnych i demokratycznych wyborów.

Proszę Państwa,

z mojego doświadczenia wspólnym mianownikiem wielu problemów spółdzielni są patologiczne wybory do rad. Dlatego podyskutujmy jak zmarginalizować patologie w tym temacie - czyli uszczelnić system.

Skan ze strony katowice.tvp.pl

Katowicki oddział TVP poinformował o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko osobom z czterech spółdzielni: z Chorzowa, Czeladzi, Katowic i Sosnowca. Prokuratura oskarżyła icho korupcję.

Zobacz materiał prasowy: https://katowice.tvp.pl/33690846/oskarzeni-o-korupcje-przedstawiciele-spoldzielni-stana-przed-sadem

Czy tak się rzeczywiście stanie, że osoby z organów spółdzielni zostaną rzeczywiście skazane za łapówki? Czy to tylko kolejna kaczka dziennikarska....

Jak dużo zła, krzywdy, niesprawiedliwości musi jeszcze doświadczyć ludność zamknięta w postkomunistycznych spółdzielniach by zdecydowano się na reformę spółdzielczości? Jak długo musimy czekać by wreszcie uwolniono ponad 10 milionów Polaków ze szponów grup nomenklaturowych bezkarnie żerujących na spółdzielczym majątku?

W spółdzielni, w której jestem członkiem, nieświadomi wagi sprawy mieszkańcy a przede wszystkim pożyteczni idioci z rady nadzorczej uchwalili, że dla celów rozliczeniowych i w celu wyodrębniania mieszkań będzie ustalona notarialnie i geodezyjnie jedna, wielobudynkowa (22 duże bloki po około 50 mieszkań każdy) nieruchomość na jednej działce. I w związku z tym z moimi oczekiwaniami, czy żądaniami o indywidualne rozliczanie nieruchomości mogę iść, czy pisać na Berdyczów. Podobnie rzecz ma się z możliwością uzyskania premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej.

Foto Agnieszka Wrblewska

Podaję dane o polskich SM z opracowania GUS za 2015 rok:

1)      Mieszkania o statusie spółdzielczych praw do lokalu i na „wynajem”    -        2,2 mln

2)      Mieszkania o statusie „własność wyodrębniona” w zarządzie SM         -        2, 4 mln

3)      Średnia wielkość mieszkania w SM                                             -        52,1 m²

4)      NAJNIŻSZA cena za m² mieszkania spółdzielczego ( w Śremie)         -        2 132,0 zł

Więcej artykułów…