05
Pn, Cze

60 członków Stronnictwa Narodowego trafiło do Berezy

W czasie rządów sanacji intensywnie zwalczano Stronnictwo Narodowe działające na Podlasiu.

Łomża była kojarzona z nieustannymi procesami działaczy SN. Wielu z nich skazywano na więzienie i zsyłano do Berezy.

Fragment wykazu osadzonych


Reklama: Poznaj innych więźniów Berezy. Kup książkę "Jasne koszule" na Allegro


Narodowcy przeciwstawiali się ekspansji gospodarczej Żydów, lichwie i ekonomicznej eksploatacji chłopstwa. Uznawali żydowskie komunizujące sztetle za źródło zagrożenia dla bezpieczeństwa i przyszłości państwa.

Władze sanacyjne, w imię fałszywie pojmowanej poprawności politycznej, utopijnie wierzyły, że pacyfikowanie oddolnych ruchów narodowych będzie panaceum na zapewnienie bytu II RP. Na domiar złego przyjmowały dziesiątki tysięcy kolejnych żydowskich uciekinierów. Ignorowano fakt nieasymilowania się, silnego skomunizowania i tradycyjnie zakorzenionej wrogości do chrześcijaństwa.

Za błędną politykę zapłacono bardzo wysoką cenę w 1939 roku, po sowieckiej agresji na Polskę. Żydowscy sąsiedzi odpłacili kolaboracją z agresorem przyczyniając się do eksterminacji Polaków oraz wywózek na Sybir.

Dr Marek Czarniawski w publikacji o charakterze monografii pt. "Jasne koszule" przedstawia szczegółowy obraz działalności Stronnictwa Narodowego na Podlasiu. Odkłamuje zalewające internet różnego treści żydowskich pseudohistoryków starających się w dezinformujących i oszczerczych artykułach przypisywać Polsce i Polakom odpowiedzialność za holokaust i zbrodnie niemieckie.

Praca Czarniawskiego wyjaśnia kulisy skomplikowanych relacji polsko-żydowskich oraz wprowadza w zrozumienie genezy tzw. żydokomuny.

Wymowny jest cytat dotyczący procesu działaczy SN: "...Komendant posterunku w Zambrowie przod. Antoni Tomkiel zeznał, że Żydzi prowokowali zajścia, strzelali do Polaków z balkonu, rzucali kamieniami. Młodzież polska wystąpiła przeciwko komunie, która na terenie Zambrowa prowadziła usilną agitację. Świadek dodał, że w Zambrowie komunistami są wyłącznie Żydzi i to nie tylko proletariat, ale Żydzi zamożni, inteligenci i bogaci kupcy..."

Warto sięgnąć po książkę by wiedzieć więcej oraz lepiej zrozumieć współczesność.

 

 

Pin It

Komentarze obsługiwane przez CComment

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.