17
Pn, Cze

Smartwatch – gadżet czy przydana rzecz?

Ile smartwatchy, tyle opinii. Jedni chwalą go za wszystko, inni nosili na ręce tylko przez chwilę, szybko zamieniając z powrotem na tradycyjny zegarek. Jakie są mocne i słabe strony nowoczesnych zegarków? Komu przyda się smartwatch?

Dodatek do smartfona, przedłużenie smartfona, to niektóre z określeń trafnie charakteryzujące smartwatcha. Inteligentny zegarek ma ułatwiać życie, ale czy faktycznie ułatwia? Czy to wyrzucenie kilkuset złotych w błoto?

Smartwatch nie jest niczym nowym, już od kilku dobrych lat można kupić inteligentny zegarek, który będzie kompatybilny z telefonem. Ma służyć nie tylko szybkiemu sprawdzeniu godziny, ale także bez wyciągania smartfona z torebki, plecaka czy kieszeni, odczytasz wiadomość sms (a nawet odpiszesz), sprawdzisz szybko kto dzwoni i już wiesz, czy warto sięgać po telefon. Poza tym, ma GPS, świetna opcja na wakacjach, dobra alternatywa dla telefonu i papierowej mapy- żadna z tych rzeczy nie sprawdza się w zatłoczonych kurortach czy podczas deszczu. A sami użytkownicy chwalą GPS w inteligentnych zegarkach.

Zalety smartwatchy:

 • prosty w obsłudze,

 • kompatybilny z różnymi systemami,

 • wielofunkcyjny,

 • wygodny,

 • wodoodporny,

 • odporny na kurz, zarysowania- dobrze wykonany,

 • duży wybór tarcz i pasków.

Co do wyglądu, to nie wpisuję go do zalet z jednej przyczyny, jedni uważają, że są atrakcyjne pod względem wizualnym, a inni, że przegrywają w starciu z tradycyjnym zegarkiem. Przede wszystkim brak ładnej tarczy zegarka- cała czarna, a jeśli chcesz by godzina była cały czas podświetlona, częściej musisz ładować. Zatem kwestia wyglądu, pozostaje do własnej oceny.

Smartwatche mają szczególną zaletę, która przydaje się na wakacjach czy ucieszy osoby, które lubią sobie robić zdjęcia. Korzystanie z samowyzwalacza bądź proszenie kogoś o zrobienie zdjęcia, bywa uciążliwe. Poza tym, w pierwszym przypadku możesz być niezadowolony, a w drugim stracić telefon. Dzięki wyzwalaczowi aparatu w zegarku, zrobisz zdjęcie w tym momencie, w którym chcesz.

Kolejną zaletą jest funkcja szukania telefonu. Komu nie zdarzyło się położyć gdzieś telefonu i gorączkowo poszukiwać dłuższą chwilę. Smartwatche, nawet te tańsze, posiadają taką funkcję.

Nowoczesne zegarki szczególnie przydają się sportowcom amatorom. Rejestrują dane dotyczące zdrowia, liczą kroki, kalorie, prowadzą do celu, a dzięki bezprzewodowym słuchawkom możesz puszczać ulubioną muzykę w trakcie jazdy na rowerze czy biegania. I ma jeszcze jedną zaletę, przypomina o aktywnościach.

Było o zaletach, musi być o ciemniejszych stronach:

 • często trzeba ładować,

 • aby był funkcjonalny, musi być połączony z telefonem,

 • przed użyciem konieczne ściągnięcie różnych aplikacji,

 • prędkość działania nie każdego zadowoli.

Bateria to jeden z głównych minusów, wskazywany przez użytkowników. Jeżeli zamierzasz intensywnie korzystać z nowoczesnego zegarka, przygotuj się na częste ładowanie, nawet codziennie. Oczywiście to też zależy od modelu zegarka i baterii. Ale w tańszych modelach nie ma co liczyć na cuda.

Ceny smartwatchy zaczynają się od kilkunastu złotych. Te najtańsze to najczęściej opaski, które spełniają podstawowe funkcje. Im droższy model, tym więcej możliwości, a także solidniejsza obudowa i większe możliwości wyboru jeśli chodzi o stronę wizualną.

Dla jednych są tylko drogim gadżetem, ale innym ułatwiają życie, szczególnie zabieganym i aktywnym fizycznie. 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież