06
Cz, Sie

Rodzaje zniczy – czym się różnią, które najdłużej się palą, ile kosztują?

Wszystkich Świętych to ten dzień w roku, gdy na cmentarzach pali się najwięcej zniczy. Czas zadumy, zwolnienia tempa i odwiedzenia grobów najbliższych. Oferta zniczy jest bardzo szeroka, od wracających do łask glinianych po nowoczesne ledowe. Które wybrać?

Opłaca się postawić na znicze lepszej jakości, które kosztują więcej, ale dzięki wymienianym wkładom ostatecznie są tańsze.

Rodzaje zniczy:

  • szklane,

  • plastikowe,

  • gliniane,

  • solarne,

  • elektryczne,

  • witrażowe.

Pierwszy rodzaj, znicze szklane, są najbardziej popularne. Najwięcej ich w sklepach, a i najchętniej kupowane. Znicze szklane mają mnóstwo zalet, po pierwsze waga, są cięższe od plastikowych, dzięki czemu niesprzyjająca pogada nie przewróci ich, czy nie spadną z nagrobka. Druga zaleta możliwość wymiany wkładów. Dostępne są w różnych kolorach, kształtach, o różnych wielkościach. W kształcie kapliczki, serca, lampionu, kuli, także znicze artystyczne. Wśród szklanych zniczy zarówno proste w swej formie jak i zdobione, wśród najczęściej spotykanych krzyże, anioły, serca, kwiaty. Mały prosty znicz szklany kosztuje ok 1,50 zł do 2 zł. Im większy, tym wyższa cena. Artystyczne znicze wysokiej jakości to koszt od ok 45 zł wzwyż. Tanie znicze szklane mają jedną dużą wadę, pokrywki jak i podstawy są plastikowe i często spadają ze znicza, szczególnie w transporcie, co może być denerwujące i bywa uciążliwe.

Kolejny rodzaj to znicze plastikowe, niektóre prezentują się bardzo ładnie, bo w ofercie można znaleźć różne rodzaje, od serc, przez kapliczki, po bardziej wyszukane formy. Ich plusem jest waga, jeśli na cmentarz trzeba dotrzeć pieszo bądź autobusem, a grobów jest kilka. Są lekkie, dużo lżejsze od szklanych. Waga jest też minusem, bo taki zniczy przewróci podmuch wiatru i może zabrudzić nagrobek. Można go zabezpieczyć na taki przypadek, kupując podkładkę, plastikową, ceramiczną bądź szklaną. Ceny najtańszych zniczy plastikowych są trochę niższe niż szklanych. Kupując znicz z górnej półki z plastiku, artystyczny, zaoszczędzisz ok. 20 zł, ich ceny zaczynają się w granicach 20-25 zł. W przypadku zniczy plastikowych, duże znaczenie mają wkłady, im cięższe, tym lepiej. Większa waga znicza to większa odporność na wiatr.

Znicze gliniane, palone przez nasze babki, wracają do łask. Są piękne, ale mają jedną wadę, brak pokrywy. Dlatego nie sprawdzają się, gdy wieje i pada. Choć, jeśli w planach jest odwiedzenie grobów również w Zaduszki, można pokusić się o tego typu znicze. Zalane parafiną, mniejsze i większe, dają piękny efekt na grobie. Dostępne są w różnych formach i o różnych wielkościach, z jednym knotem, z dwoma czy trzema knotami. W ich przypadku znaczenie ma gruby knot, dzięki czemu podmuch wiatru nie zgasi płomienia. Nie należą do tanich. Mały znicz gliniany to koszt ok 5 zł. W sklepach można znaleźć również znicze ceramiczne z pokrywą, w różnych formach. Koszt ok. 20 zł 25 zł za średniej wielkości znicz.

Znicze solarne są praktyczne, ale nie tak efektowne, jak z żywym płomieniem. Ładują się w dzień, a świecą w nocy. Ich zaletą jest długi okres działania, nawet kilka lat. Znicz solarny można kupić już za ok 10 zł. Opcją są również kapturki solarne, które nakłada się na znicz, może być to zwykły szklany. Do wyboru są również znicze diodowe, które świecą przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Mogą zmieniać kolory, można pomylić go ze zwykłym zniczem, do złudzenia przypomina płomień.

Istotną kwestią przy wyborze zniczy są wkłady. Jedne świecą krótko, inne dłużej. Do wyboru mamy:

  • wkłady parafinowe,

  • olejowe,

  • elektryczne.

Wkłady parafinowe spalają się szybciej niż olejowe. Czas palenia zależy od wielkości wkładu. Olejowe dzielą się na utwardzane i płynne. Palą się nawet do 7 dni. Olejowe płynne są wielokrotnego użytku. Są to najbardziej uniwersalne wkłady do zniczy, a czas palenia podobnie jak wkładów utwardzanych około tygodnia. Wkład elektryczny, z diodą Led i gniazdem elektrycznym, działa najdłużej, nawet kilkanaście dni.

Poza wymienionymi rodzajami zniczy, można znaleźć również znicze witrażowe. Jest jeszcze trochę czasu, opłaca się sprawdzić ofertę w sieci.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież