21
Wt, Sie

Niedrogie ogrzewanie mieszkania we wspólnocie i spółdzielni

Zasada dziaania ogrzewania podczerwieni

Jak bronić się przed wysokimi dopłatami za ogrzewanie? Jak uczynić ogrzewanie komfortowym i przyjaznym dla zdrowia? Jak poprawić samopoczucie i zmniejszyć objawy alergii??

Użytkownicy mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych i wspólnotach, w których wadliwe rozlicza się koszty c.o. powinni zwrócić uwagę na ogrzewanie podczerwienią jako przewidywalną alternatywę dla nieobliczalnych kosztów ogrzewania ustalanych na podstawie wskazań podzielników ciepła.


We wspólnotach i spółdzielniach, w których stosuje się podzielniki i proporcję podziału kosztów 50% : 50% lub wyższy niż 50% udział podzielników w rozliczeniu (np. aż 80% kosztów ogrzewania bloku rozliczane na podstawie wskazań podzielników), szczególnie w małych nieruchomościach, powstają tzw. kominy dopłatowe, czyli dopłaty za ogrzewanie lokali sięgające nawet 10-12 tys. zł często rujnujące finansowo mieszkańców. Wysokie dopłaty powstają wskutek tzw. ucieczki od ogrzewania grzejnikami opomiarowanymi podzielnikami (część użytkowników ma całkowicie zakręcone kaloryfery i zerowe wskazania lub wskazania minimalne). Im mniejsza grupa właścicieli lokali w danym budynku ma wskazania na podzielnikach, tym większe powstają dla nich dopłaty. Dzieje się tak, ponieważ podzielnikowe koszty ogrzewania bloku (czasem nawet wspomniane 80%, a bardzo często 50%) rozdziela się tylko między tych użytkowników z niezerowymi wskazaniami. Ten błędny system powoduje wprost nieobliczalne skutki i dopłaty dla małych mieszkań (np. 40 m2) rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych w praktyce niemające nic wspólne z realnie zużytym ciepłem.

Przeczytaj:
Jak powstają kominowe dopłaty >>

Przykład astronomicznych dopłat za ogrzewanie >>

W takich przypadkach, gdy zarządca: spółdzielnia lub wspólnota odmawia stosowania systemu zgodnego z prawem energetycznym (ograniczenie udziału podzielników w rozliczeniu), formą obrony przed nieobliczalnymi dopłatami jest instalacja uzupełniającego alternatywnego ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem wydaje się ogrzewanie elektryczne podczerwienią. Nie wymaga ono nakładów na przygotowanie instalacji, jest bezpieczne, proste i szybkie w montażu oraz wydajniejsze i zdrowsze w porównaniu do klasycznych rozwiązań typu farelka lub elektryczny grzejnik olejowy.

Czytaj o zasadzie działania i zaletach ogrzewania podczerwienią:
Ogrzewanie podczerwienią – na alergię i zdrowie >>

W wybranym pokoju można zainstalować grzejnik podczerwieni dobierając jego moc odpowiednio do powierzchni. W związku z tym, że wypromieniowane ciepło akumuluje się w przegrodach (ściany, sufity, podłogi, sprzęty znajdujące się wewnątrz) i następnie jest oddawane do wnętrza, należy zwrócić uwagę na sposób montażu grzejnika. Najlepiej aby był przykładowo skierowany na wewnętrzną ściankę działową w mieszkaniu, tak żeby energia z akumulacji była efektywnie zużytkowana. W przeciwnym razie, np. w przypadku zamontowania grzejnika promieniującego na nieocieploną ścianę narożną bloku, ogrzewanie nie będzie efektywne, bo ciepło zostanie bezpowrotnie stracone. Decydując się na instalację grzejników podczerwieni w starych blokach należy zwrócić uwagę na tę kwestię by efektywnie korzystać z ogrzewania. Należy pamiętać, że panele emitują ciepło we wszystkich kierunkach oprócz tyłu grzejnika.

Praktycznym rozwiązaniem może być instalacja panela grzejnego na suficie. Przy takim montażu, ciepło równomiernie dotrze do wszystkich elementów wnętrza, które mogą je oddać. Ponadto przy sufitowej instalacji występuje najmniejsze prawdopodobieństwo wytworzenia tzw. efektu cienia, czyli powstania miejsc zasłoniętych przed podczerwienią. W razie wątpliwości warto pytać sprzedawcę o optymalne rozmieszczenie grzejników.

Oprócz szeregu zalet przedstawionych w artykule pt. "Ogrzewanie podczerwienią – na alergię i zdrowie" podczerwień ma dodatkowy kapitalny atut w postaci przewidywalności kosztów i możliwości bieżącej zmiany parametrów ogrzewania bez narażania się na horrendalne dopłaty. Znając moc stosowanego grzejnika (np. 800 W), wystarczy sprawdzić jedynie koszt kilowatogodziny energii (kWh) sięgając do ostatniego rachunku za prąd. Znając cenę energii łatwo obliczyć ile będzie kosztowało ogrzewanie podczerwienią miesięcznie czy kwartalnie. Grzejniki podczerwieni posiadają termostatyczną regulację temperatury i czasu pracy dając pełną kontrolę nad ogrzewaniem w zakresie kosztów oraz funkcjonalności.


Autor: Stanisław Bartnik


Zapytaj o koszt ogrzewania Twojego pokoju: Bogdan Sawłowiec, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 604 980 758.

Zobacz ofertę grzejników >> 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież