26
Wt, Maj

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Drukarki atramentowe nie ustępują szybkością ani wydajnością laserowym, choć taki pogląd często można usłyszeć. Wybór urządzenia powinien być uwarunkowany innymi czynnikami. Jak wybrać drukarkę?

Zarówno drukarka atramentowa jak i laserowa ma swoje zalety. Zacznijmy więc od tego, czego oczekujesz od drukarki?

  • Drukarki atramentowe umożliwiają wydruk czarno- biały jak i kolorowy już od najtańszych modeli. Wyposażone są w tusze, czarne i kolorowe. Tańsze modele nie są tak wydajne i szybkie jak drukarki laserowe, ale ich cena jest niższa. Mankamentem może być również jakość wydruku w kolorze, niestety często gorszej jakości niż w przypadku drukarki laserowej. I tanie modele nie są tak szybkie jak drukarki laserowe, ale do użytku domowego, gdzie nie drukujesz kilkudziesięciu stron dziennie, spokojnie wystarczą. Świetnie sprawdzają się zarówno do użytku domowego jak i w małych firmach.

 

Zalety

Wady

Niski koszt zakupu

Gorsza jakość wydruku niż z drukarki laserowej

Druk czarno- biały i kolor

Bywają głośne

Tanie zamienniki do wielu modeli

Tusz kolorowy może nie drukować, gdy skończy się jeden kolor

Małe rozmiary

Tanie modele drukują wolno

Możliwość kupienia urządzenia wielofunkcyjnego w niskiej cenie

Oryginalne tusze do tanich modeli bywają drogie

 

  • Drukarki laserowe dzieli się na monochromatyczne (wydruk tylko czarno- biały) i kolorowe (wydruk czarno- biały i kolor). Laserowe drukarki kolorowe niestety do tanich nie należą i to ich główny mankament. W procesie drukowania wykorzystywany jest toner. Jeśli chodzi o szybkość i wydajność, z pewnością wygrywają z tańszymi modelami drukarek atramentowych, ale droższe są już z nimi porównywalne. Drukarki laserowe monochromatyczne sprawdzą się przy dużej ilości wydruków czarno- białych, szczególnie w większych firmach, gdzie liczy się szybkość.

Zalety

Wady

Wydajne

Duże gabaryty

Szybkie

Droższe od atramentowych

Łatwa wymiana tonera

Monochromatyczne tylko wydruk biało- czarny

Opcja kupienia urządzenia wielofunkcyjnego

 

Pierwszą rzeczą na jaką opłaca się zwrócić uwagę, bez względu na rodzaj drukarki, są koszty eksploatacji. Cóż z tego, że kupisz drukarkę za 150 zł, jeśli tusze do niej będą kosztowały 300 zł i do tego będą mało wydajne. Jeśli nie znajdziesz zamienników, to albo pozostanie przemyśleć kwestię nowej drukarki, albo pogodzić się z drogą eksploatacją, ewentualnie korzystać z punktów xero. Dlatego choć sprzedawca w sklepie zachwala konkretny model, mówiąc, że tusze są w dobrej cenie, nie opłaca się wierzyć na słowo. Przed zakupem drukarki najlepiej sprawdzić, ile kosztują tusze bądź toner i na ile stron wydruku wystarczają. Dzieląc cenę za tusz przez ilość stron, które wydrukujesz, otrzymasz cenę za jedną stronę. Czy to Ci się opłaca? Jeśli tusze bądź toner są droższe niż drukarka, to lepiej porzuć myśl o zakupie takiego urządzenia.

Warto sprawdzić nie tylko ile kosztują tusze czy toner, ale również czy są dostępne zamienniki. Często są one dużo, dużo tańsze od oryginalnych. Choć jakość wydruku może być gorsza, to przecież nie zawsze potrzebujemy wysokiej jakości wydruków, szczególnie jeśli drukarka jest do użytku domowego, czyli wydrukować coś do szkoły, jakiś pojedynczy wniosek, dokument itd. Dzięki temu pieniądze nie będą płynąć wraz z tuszem bądź tonerem.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę kupując drukarkę do domu bądź małej działalności, to gabaryty. Często urządzenia wielofunkcyjne mają zbyt duże gabaryty, by zmieścić się pomiędzy półkami bądź na biurku, dlatego również i na ten aspekt warto zwracać uwagę.

W przypadku drukarki do większej firmy, gdzie tych wydruków każdego dnia będzie dużo, konieczne jest sprawdzenie jej wydajności. Bo cóż z tego, że będzie tania, jeśli będzie wolna i klienci, kontrahenci z niecierpliwością będą tupać nogą. Ponadto, warto sprawdzić obciążalność drukarki, czyli ile stron wydrukuje w miesiącu bez nadmiernego obciążenia. Nadmierne obciążenie drukarki może wpływać na jej pracę i szybciej trafi do serwisu. W przypadku firm oraz gdy zamierzasz drukować zdjęcia, znaczenie ma również jakość wydruku i na ten parametr opłaca się zwrócić uwagę. Czasem warto dopłacić kilka złotych do lepszego modelu i cieszyć się domowym, dobrym jakościowo wydrukiem.

Drukarki dostępne są w wielu modelach w postaci urządzeń wielofunkcyjnych (xero, skaner), nie podnosi to znacznie ceny, a zawsze może się przydać, również w domu.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież