trzebaniaLeszno i 17 okolicznych gmin (łącznie ok. 250 tys. mieszkańców) wdrożyły innowacyjny, zgodny z dyrektywami unijnymi system zbiorczej segregacji i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Prezentacja filmowa, omówienie projektu: http://www.telewizjaleszno.pl/film.php?id=599&str=2

W sumie wydatkowano na inwestycję tylko 37 mln EUR za MBA z produkcją energii na sprzedaż, przerobem 70 tys. ton odpadów rocznie, z budową kompostowni, budową dwóch stacji przeładunkowych i rekultywacją 13 składowisk!!! (spalarnia w Białymstoku wg doniesień medialnych ma kosztować 652 mln zł).

Ogólne informacje o wdrożonym systemie

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani przerabia rocznie ok. 70 tysięcy ton odpadów. Trafiają do niego śmieci domowe i komunalne, odpady segregowane (plastik, szkło, makulatura), gruz budowlany, odpady organiczne, odpady wielkogabarytowe (meble, sprzęt AGD), a nawet odpady niebezpieczne.

Odpady możliwe do recyklingu są selekcjonowane i sprzedawane specjalistycznym przedsiębiorstwom zajmującym się ich przetwarzaniem. Zmieszane odpady komunalne po przesortowaniu i zmieleniu poddaje się fermentacji w warunkach beztlenowych, a potem, jako już nieszkodliwa dla środowiska pulpa, są składowane w specjalnie przygotowanej niecce. Produkt beztlenowej fermentacji – biogaz zawierający metan – służy do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Oprócz obiektów w Trzebani pobudowano stacje przeładunkowe odpadów w Rawiczu i w Goli pod Gostyniem, a także kompostownię odpadów organicznych w Koszanowie w gminie Śmigiel.

Więcej o przedsięwzięciu: http://leszno2.leszno.pl/content/view/1466/163/

Artykuł o segregacji: http://www.leszno.pl/Segregacja_odpadow,588.html

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.