Kierownik Administracji Osiedla Górce powiadomił w maju br. spółdzielców o upływie waż-ności legalizacji wodomierzy i decyzji wymiany na nowe oraz, że kosztami wymiany zostaną obciąże-ni spółdzielcy. Przewiduje się wymienić ponad 9800 wodomierzy co daje całkowity koszt operacji wymiany około pół miliona złotych.
Dla spółdzielców było niezrozumiałe, że pomimo wnoszenia comiesięcznych wpłat na „eks-ploatację” i fundusz remontowy Kierownik Administracji żąda dodatkowych pieniędzy na pokrycie wydatków związanych z koniecznością legalizacji (wymiany) wodomierzy. Na pisemne żądanie, aby powyższe koszty były pokryte z bieżących wpłat członków spółdzielni - na fundusz remontowy - wy-myślono fałszywy argument, że wodomierze są własnością prywatną członków spółdzielni i to oni są zobowiązani dodatkowo pokryć koszty związane z legalizacją (wymianą) wodomierzy.


Czym są wodomierze, jakiej kontroli podlegają i czyją są własnością w lokalu spółdzielczym?
Wodomierze są przyrządami pomiarowymi, podlegającymi prawnej kontroli metrologicznej. Stosowane są w celu uzyskania prawidłowej podstawy do indywidualnych rozliczeń dostarczanej wo-dy.
Do 2004 roku okres ważności cechy legalizacyjnej wodomierzy unormowany był Zarządze-niem nr 50 Prezesa Głównego Urzędu Miar z dnia 15 listopada 1999 roku (Dz. Urz. Miar i Probiernic-twa nr 6/99 poz.51) o licznikach do wody (wodomierzach), w myśl którego dla wodomierzy do wody zimnej wynosił: 61 miesięcy, dla wodomierzy do wody ciepłej lub gorącej: 49 miesięcy.
Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz. U. Nr 77, poz. 730) okres ważności cech legalizacji wodomierzy do wody zimnej, ciepłej i gorącej jest równy i wynosi 5 lat.
Od 2000 r. na osiedlu Górce wodomierze mają nieważną legalizację! W świetle powyższych przepisów, będące w użyciu na osiedlu Górce wodomierze wody zimnej i ciepłej mające cechę legalizacyjną „95” utraciły okres ważności legalizacji: w 2000 roku do wody ciepłej, a w 2001 roku do wody zimnej.
Wiele niepotrzebnych kontrowersji wywołuje sprawa, kto ma pokryć koszty wymiany (legali-zacji) wodomierzy? Kto jest właścicielem wodomierzy? Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 61 ust. 5 mówi jasno: „za modernizację (...) uważa się trwałe ulepszenie (unowocześnienie) ist-niejącego budynku lub lokalu (...)”. Spółdzielnia instalując, po raz pierwszy wodomierze ciepłej
i zimnej wody dokonałatrwałego ulepszenia (modernizacji) instalacji wody zimnej i ciepłej a tym sa-mym lokalu. Koszty tej modernizacji pokryli członkowie spółdzielni (płacąc za wodomierze i ich mon-taż) zwiększając tym samym wkład budowlany lub mieszkaniowy. Jest zatem oczywistym fakt, że lokale spółdzielcze wraz z zainstalowanymi i zapłaconymi w ramach modernizacji przez spółdzielców wodomierzami są zgodnie z prawem spółdzielczym własnością spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z §30 ust. 1 i § 33 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administra-cji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836), w przypadku gdy instalacja ciepłej wody użytkowej i instalacja wodociągowa zostały wyposażone w wodomierze służące do rozliczeń zużycia tej wody w lokalach, właściciel tych urządzeń powinien zapewnić ich legalizację.
Identyczne stanowisko, w sprawie własności wodomierzy prezentuje Główny Urząd Miar „(...) w przypadku mieszkań spółdzielczych użytkownikiem wodomierzy jest spółdzielnia mieszkaniowa, która otrzymuje od swoich członków i najemców lokali należność za wodę, spółdzielnia jest również właścicielem instalacji wodociągowej oraz wody ciepłej doprowadzającej wodę do punktów czerpalnych w lokalach. W związku z tym na spółdzielni ciąży obowiązek zorganizowania procedury legalizacji ponownej wodomierzy.” Spółdzielnia mieszkaniowa, będąca właścicielem i użytkownikiem wodomierzy, jest stroną biorącą udział w transakcji rozliczeniowej, która otrzymuje należność za ilość zużytej wody określoną na podstawie wskazań wodomierza. Zgodnie z art. 547. § 1. Kodeksu Cywilnego (Dz.U.1964.16.93) „(...) sprzedawca ponosi koszty wydania, w szczególności koszty zmierzenia lub zważenia, opakowania (...)”. W myśl tego przepisu, to Spółdzielnia (a nie użytkownik lokalu) będąca sprzedawcą wody po-nosi koszty legalizacji lub wymiany wodomierzy.
Wobec wyżej przytoczonych przepisów prawnych jest oczywistym, że wszelkie koszty zwią-zane z utrzymaniem w należytym stanie wodomierzy (w tym również legalizacji) winny być pokrywa-ne przez Spółdzielnię z wnoszonych comiesięcznych wpłat na eksploatację lub z funduszu remonto-wego.


Stanowisko Zarządu KZLiS Oddziału Bemowo

W związku z żądaniem nieuzasadnionej dodatkowej opłaty związanej z legalizacją (wymianą) wodomierzy przez Kierownika Administracji Osiedla Górce, Zarząd KZLiS Oddział Warszawa Be-mowo, działając zgodnie z celami statutowymi, którymi jest między innymi „reprezentowanie i wystę-powanie w obronie praw, godności i interesów członków i mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych (...) wobec organów spółdzielni (...)” zwrócił się do Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej WOLA o interwencję w sprawie zmiany, przez Administrację Osiedla Górce, źródła finansowania wymiany wodomierzy. W odpowiedzi Zarząd SM WOLA powiadomił Zarząd KZLiS, że „podtrzymuje stano-wisko pełnomocnika Zarządu Pana Krzysztofa Silawko (...) w całej rozciągłości”. W piśmie na pra-wie trzech stronach usiłuje uzasadnić swoje stanowisko powołując się na wewnętrzne regulaminy. Użyta argumentacja jest niewłaściwa a nawet błędna.
Zarząd SM WOLA nie wziął pod uwagę, że postanowienia statutu, regulaminów wewnętrz-nych spółdzielni jak również uchwały nie mogą być sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi prze-pisami (ius cogens). Obowiązującymi przepisami są ustawy i rozporządzenia. W razie zaistnienia sprzeczności pierwszeństwo przysługuje aktom prawnym wyższego rzędu.
Zarząd KZLiS Oddziału Warszawa Bemowo podtrzymuje swoje stanowisko (poparte uchwałą Plenarnego Zebrania Oddziału z dnia 9 sierpnia 2005 r.), że koszty związane z wymianą wodomierzy winny być pokryte z comiesięcznych wpłat na fundusz remontowy i konserwację. Działania Spół-dzielni uznaje za świadome wprowadzenie w błąd Spółdzielców w celu uzyskania od nich dodatkowej opłaty związanej z koniecznością powtórnej legalizacji wodomierzy.
Zarząd KZLiS Oddziału Warszawa Bemowo zwraca się do tych Spółdzielców, którzy uiścili już żądaną opłatę za wodomierze o skontaktowanie się drogą elektroniczną lub telefoniczną.
Po uzyskaniu Państwa upoważnienia Stowarzyszenie ma zamiar wystąpić do sądu o zwrot wpłaconych pieniędzy.


autor / źródło:

http://forum.bonicki.info/viewtopic.php?t=17

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.