W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies. [zamknij]

Logowanie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jak uzyskać bonifikatę od opłaty za użytkowanie wieczyste?

Działając w interesie publicznym publikujemy fragment poradnikowej publikacji o podatku za użytkowanie wieczyste. Cały tekst dostępny tutaj >>

O bonifikatę mogą się starać osoby fizyczne, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (ogłaszanego przez GUS; w 2016 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4047,21 zł brutto, czyli 2886 zł netto) – zapłacą połowę opłaty rocznej.

Muszą złożyć odpowiedni wniosek. Do wniosku powinni dołączyć: *zaświadczenie o dochodach (lub ich braku), *zaświadczenie z urzędu pracy, o ile są bezrobotni, *zaświadczenie z MOPS, gdy korzystają z pomocy opieki społecznej, *zaświadczenie o wysokości dodatku pielęgnacyjnego (o ile go pobierają) *albo inne dokumenty, których wymaga lokalny samorząd.

Dochody trzeba udokumentować. Osoby pracujące zawodowo powinny przedstawić zaświadczenie z urzędu skarbowego, emeryci i renciści muszą się wylegitymować PIT-em 40A, studenci zaś mają obowiązek dołączyć kopię legitymacji i zaświadczenie, że pobierają (lub nie) stypendium.

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych składają wnioski do spółdzielni. Bonifikata przyznawana jest w formie ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynku, proporcjonalnie do powierzchni zajmowanego lokalu.

O bonifikatę w opłacie mogą się też starać spółdzielnie. Do wniosku powinny dołączyć zestawienie nieruchomości zamieszkanych przez osoby uprawnione do zniżki, wykaz członków uprawnionych do zniżki, wreszcie dokumenty złożone przez osoby zabiegające o ulgę w kosztach eksploatacji budynku.

(Podstawa prawna: art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami).

(Art. 74. 1. Osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887 i 1948), właściwy organ udziela na ich wniosek 50% bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, korzystają z bonifikaty w formie ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynków. Wysokość ulgi powinna odpowiadać wysokości bonifikaty od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, udzielonej spółdzielni mieszkaniowej, proporcjonalnie do powierzchni lokali zajmowanych przez osoby uprawnione do bonifikaty.) (Cytat fragmentu Ustawy – mój)

Uwaga! Wniosek o bonifikatę trzeba złożyć do końca marca. Póki urzędnicy go nie rozpatrzą i nie wydadzą decyzji, opłaty rocznej należy dokonać w pełnej wysokości.

 

Ostatnio zmieniany

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież